Předmět: Ošetřovatelská péče v neonatologii

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Ošetřovatelská péče v neonatologii
Kód předmětu KSZD/PNEP5
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Chrásková Jana, Mgr. Ph.D.
  • Pánek Martin, MUDr. Ing.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. týden: Úvod, organizace současné neonatologie a perinatologie 2. týden: Observace novorozence po porodu 3. týden: Výživa novorozence 4. týden: Fyziologie novorozeneckého období 5. týden: Vývojové vady novorozence 6. týden: Patologie novorozeneckého období 7. týden: RDS syndrom, UPV 8. týden: Novorozenec s nízkou porodní hmotností Témata seminářů: 1. týden: První ošetření novorozence. Screening u novorozence. Zajišťování teplotního prostředí 2. týden: Výživa novorozence - přirozená a umělá. Alternativní techniky výživy, banky mateřského mléka. 3. týden: Ošetřovatelský proces u novorozence při oxygenoterapii. Distenzní léčba a UPV. 4. týden: Ošetřovatelský proces u novorozence se žloutenkou. 5. týden: Ošetřovatelský proces u novorozence s vybranými VVV. 6. týden: Ošetřovatelský proces u novorozence s bolestí. 7. týden: Hodnotící metodiky a techniky v neonatologii. 8. týden: Resuscitace novorozence.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět je profilujícím teoreticko-praktickým předmětem, který poskytuje studentům komplexní poznatky z péče o novorozence. Klinická část předmětu se věnuje základním anatomickým a fyziologickým poznatkům o novorozenci, klasifikuje novorozence dle klinického stavu na fyziologického, rizikového či patologického, včetně příčin a možností vysoce specializované péče. Studenti získávají základní dovednosti vyplývající z kompetencí porodní asistentky a těmi jsou: první ošetření fyziologického novorozence po porodu, péče o novorozence v poporodním období.
Oborové znalosti: Student umí definovat fyziologického novorozence, umí obsáhleji popsat rozdíl mezi fyziologickým a patologickým novorozencem, zvládne zhodnotit stav novorozence pomocí různých hodnotících škál vhodných pro novorozence, dokáže vyjmenovat výhody kojení, vysvětlit zásady, výhody a metody oxygenoterapie, orientuje se v platné legislativě v péči o matku a dítě, umí popsat pravidla a zásady poskytování resuscitace novorozenci. Oborové dovednosti: Student umí provést základní ošetřovatelské výkony u novorozence (první ošetření novorozence, resuscitace novorozence), dokáže zhodnotit adaptaci novorozence, zahájit včasnou a kvalitní resuscitaci novorozence, zvolit vhodných škálovacích technik u novorozence.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

zkouška - písemný test zápočet - seminární práce
Doporučená literatura
  • BOREK, I. FENDRYCHOVÁ, J. Intenzivní péče o novorozence.. Brno: NCO NZO, 2007.
  • DORT, J. Neonatologie.. Praha: Univerzita Karlova v Praze - Nakladatelství Karolinum, 2004. ISBN 80-246-0790-5.
  • FENDRYCHOVÁ J. Hodnotící metodiky v neonatologii.. Brno: NCO NZO, 2004.
  • FENDRYCHOVÁ, J. Základní ošetřovatelské postupy v péči o novorozence: vybrané kapitoly. Praha: Grada Publishing, 2011. ISBN 978-80-247-3940-3.. Praha: Grada Publishing, a.s., 2011. ISBN 978-80-247-3940-3.
  • SIKOROVÁ, L. Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu.. Praha: Grada Publishing, a.s., 2011. ISBN 978-80-247-3593-1.
  • TRACHTOVÁ, E. ET AL. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. 1. vyd., Brno: IDV PZ, 1999.. ISBN 80-7013-285-X.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr