Předmět: Odborná praxe VI

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Odborná praxe VI
Kód předmětu KSZD/O6O3
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zemanová Miroslava, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Hlavní témata: Seznámení s činností laboratoří Zdravotního ústavu. Zaškolení. Exkurze v dostupných klinických laboratořích ZÚ, kde je možný přístup studentů z bezpečnostních důvodů dle možností jednotlivých pracovišť ZÚ. Exkurze v dostupných hygienických laboratořích ZÚ, kde je možný přístup studentů z bezpečnostních důvodů dle možností jednotlivých pracovišť ZÚ. Demonstrace a seznámení s problematikou odběru vzorků a jejich dalšího zpracovávání formou prezentací činností laboratoří, kde vstup studentů není z bezpečnostních důvodů možný. Seznámení s činností antibiotického střediska a jeho významem pro lékařskou praxi. Praktické aspekty vakcinace. Zdravotnické služby Zdravotního ústavu Práce v poradnách podpory zdravého životního stylu Účast při provádění místních programů ochrany a podpory zdraví včetně prevence nemocí a zdravotních rizik, jakož i na výchově k podpoře a ochraně veřejného zdraví, na poskytování poradenských služeb a dalších služeb na úseku ochrany veřejného zdraví. Seznámení s dlouhodobým programem všeobecné primární prevence. Seznámení s prací v poradně HIV/AIDS.

Studijní aktivity a metody výuky
Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Odborná praxe je koncipována jako praktický předmět. Umožňuje studentům aplikovat v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které získali studiem předmětů spojených s výukou v oblasti podpory zdraví, laboratorních metod, epidemiologie a dalších. Cílem odborné praxe na Zdravotním ústavu je ověření a uplatnění teoretických vědomostí a získání praktických dovedností pod odborným vedením se zaměřením na podporu zdraví a epidemiologii životního prostředí.
Odborné znalosti: Student/ka bude znát rozsah činností prováděných v laboratořích a poradnách ZU. Odborné dovednosti: Odborné znalosti získané v průběhu studia z mikrobiologie, epidemiologie, imunologie, chemie životního prostředí, laboratorní techniky v životním a pracovním prostředí, toxikologie, Pracovní lékařství a nemoci z povolání, metody podpory veřejného zdraví, vyšetřovací metody ve výchově a podpoře zdraví, edukace a dalších bude umět využít při práci v prostředí ZU. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/schopna porozumět hygienické problematice, základním definicím a charakteristikám oboru, orientovat se v příslušné legislativě a své znalosti uplatnit v rámci široké praxe.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Systematické pozorování studenta

Zápočet
Doporučená literatura
  • Zákon č. 258/2000 Sb.. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr