Odborná praxe je koncipována jako praktický předmět. Umožňuje studentům aplikovat v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které získali studiem předmětu Hygiena práce v rámci výuky ve škole. Poskytuje prostor pro zdokonalování zručnosti, dovedností a návyků, učí studenty samostatnosti, odpovědnosti a práci v týmu. Uskutečňuje se v souladu s platnou právní úpravou a podle plánu praxe v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb pod vedením odborného pedagogického pracovníka, akademického pracovníka vysoké školy, školitele nebo mentora odborné praxe (školitele odborné praxe) u poskytovatele zdravotních a sociálních služeb.
Odborné znalosti: Student/ka disponuje znalostmi oboru hygieny práce. Zná odborné kompetence. Orientuje se v legislativě. Prokazuje znalosti základních nástrojů dozoru nad úsekem hygieny práce (HP) a zná jejich využití v praxi. Odborné dovednosti: Student/ka rozumí vlivu pracovního prostředí na lidské zdraví. Umí popsat a posoudit rizika. Umí zhodnotit celkové vlivy na pracovníka vzhledem k prováděné činnosti. Závady a požadavky umí zdůvodnit příslušnou legislativou. Dokáže posoudit dostatečnost a správnost návrhu na kategorizaci prací. Student/ka umí identifikovat úkoly HP a aktivně se podílet na základních úkolech souvisejících s oborem. Dovede napsat stanovisko orgánu ochrany veřejného zdraví a protokol o kontrole. Obecné způsobilosti: Student/ka je po absolvování kurzu a praxe schopen/a porozumět problematice HP a výkonu státního zdravotního dozoru ve všech jeho fázích a získané dovednosti využít v praxi. Student/ka je schopen/schopna uplatnit teoretické znalosti a dovednosti v přirozených podmínkách, je schopen/na komunikovat s kontrolovanou osobou i se členy kontrolní skupiny.
|
-
Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí v akt. znění..
-
Nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, v akt. znění..
-
Nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání v akt. znění..
-
Nařízení vlády č. 291/2015 Sb., o ochraně zdraví před neionizujícím zářením v akt. znění..
-
Nařízení vlády č. 361/2007 Sb.,, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů.
-
Vyhláška č. 180/2015 Sb., o pracích a pracovištích, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu, o pracích a pracovištích, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a o podmínkách, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání v akt. znění..
-
Vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, v akt. znění..
-
Vyhláška č.104/2012 o posuzování nemocí z povolání, v akt. znění..
-
Vyhláška č.79/2013 o pracovně-lékařských službách a některých druzích posudkové péče, v akt. znění..
-
Zákon č. 255/2012 Sb.. o kontrole (kontrolní řád).
-
Zákon č. 258/2000 Sb.. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
-
Zákon č. 262/2006 Sb.. zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
-
Zákon č. 309/2006 Sb.. kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy, v akt. znění..
-
zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.
-
zákon č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách.
-
Zákon č. 500/2004 Sb.. správní řád, v akt. znění..
-
Zákon č.350/2011 Sb.. o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů, v akt. znění..
|