Předmět: Laboratorní techniky v životním a pracovním prostředí

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Laboratorní techniky v životním a pracovním prostředí
Kód předmětu KSZD/LTKO3
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jarabicová Oľga, PhDr. PhD.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1. konzultace: Systém odborné laboratorní práce v ČR, úkoly ZÚ a SZÚ, hodnocení fyzikálních faktorů komunálního a pracovního prostředí, hodnocení jakosti pitných vod, teplých, bazénových a rekreačních vod - vzorkování, transport, vyhodnocení vzorků, mezní hodnota, nejvyšší mezní hodnota - psaní protokolu a vyhodnocení dle legislativy 2. konzultace: Hodnocení vybraných chemických látek, mikroorganismů, komunálního a pracovního prostředí - psaní protokolu a vyhodnocení dle legislativy Samostudium: české technické normy dle zaměření Kontakt s vyučujícím probíhá prostřednictvím konzultačních hodin a emailové korespondence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem předmětu je naučit studenty základům fyzikálních měření, fyzikálně-chemických metod laboratorního vyšetřování a techniky aplikované v oblasti ochrany všech složek životního a pracovního prostředí se zaměřením na environmentální faktory, kterými jsou exponováni lidé, a které ovlivňují jejich životní a pracovní podmínky. Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický, zahrnující pouze fyzikální a chemické metody měření či vyšetřování. V teoretické části jsou zařazeny základy některých specifických fyzikálních disciplín (akustika, mechanické kmitání, teorie elektromagnetického pole), analytické chemie, vzorkování složek životního a pracovního prostředí, vzorkování a testování výrobků a odpadů. Rovněž jsou v teoretické části zařazeny základy metod zpracování, hodnocení a interpretací výsledků měření či vyšetření a laboratorních systémů kvality. V praktické části jsou ukázány některé postupy fyzikálního měření (hluk, vibrace, neionizující záření) a chemických analýz vybraných složek životního a pracovního prostředí, včetně hodnocení získaných výsledků.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje odborné znalosti z problematiky laboratorních metod pro objektivizaci podmínek životního a pracovního prostředí. Dokáže pracovat s legislativními předpisy. Zná metodologii pro měření. Umí definovat příslušnou přístrojovou techniku. Odborné dovednosti: Student/ka umí číst z příslušných technických norem, vypracovat záznam a protokol z měření, dokáže správně interpretovat výsledky Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen / schopna porozumět problematice odborné práce v rámci komunálního a pracovního prostředí, spolupracovat meziresortně, orientovat se v příslušné legislativě. Znalosti může použít v rámci široké oblasti praxe akreditovaných laboratoří v příslušných oblastech.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Požadavky pro získání zápočtu: docházka na semináře: 80%, aktivní spolupráce v rámci výuky, závěrečný zápočtový test
Doporučená literatura
  • Nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.
  • Nařízení vlády č. 291/2015 Sb., o ochraně zdraví před neionizujícím zářením.
  • Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů.
  • technické normy dle zaměření.
  • Vyhláška č. 238/2011, o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch.
  • Vyhláška č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody.
  • Vyhláška č. 35/2004 Sb., kterou se stanoví náležitosti, forma elektronické podoby a datové rozhraní protokolu o kontrole jakosti pitné vody a vody koupališť.
  • Vyhláška č. 409/2005 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky přicházejícími do přímého styku s vodou a na úpravu vody.
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, ve znění pozdějších předpisů.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr