Předmět: Lázeňství

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Lázeňství
Kód předmětu KSZD/LO9
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kressl Josef, Ing.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1.Lázeňství jako forma cestovního ruchu (vymezení oboru lázeňství, historický vývoj, postavení lázeňství jako oboru, principy lázeňství) 2.Funkce a význam lázeňství, přínosy lázeňství 3.Dopady CR na destinaci 4.Lázeňská péče a služby (služby lázeňského CR - produkty, druhy poskytované péče) 5.Klasifikace přírodních zdrojů 6.Využití přírodních zdrojů 7.Lázeňský místopis (české lázeňství, lázeňství v zahraničí) 8.Řízení lázeňského provozu (správa lázní, organizace provozů) 9.Marketingová specifika sektoru služeb CR 10.Charakteristika lázeňského provozu (externí prostředí lázní, specifikace provozoven, specifikace odborných útvarů) 11.Lázeňský pobyt (proces lázeňského pobytu, specifika služeb ubytování a stravování) 12.Vybrané terapeutické prostředky Témata seminářů: 1.Lázeňský místopis (české lázeňství, lázeňství v zahraničí) 2.Charakteristika lázeňského provozu (externí prostředí lázní, specifikace provozoven, specifikace odborných útvarů) 3.Lázeňský pobyt (proces lázeňského pobytu, specifika služeb ubytování a stravování) 4.Vybrané terapeutické prostředky 5.Druhy poskytované péče (léčebné programy financované/spolufinancované z veřejných prostředků, léčebné programy) 6.Wellness programy

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem studijního předmětu je předat studentům teoretický základ pro pochopení jak lázeňského odvětví a jeho pozice v hospodářství a legislativě, tak lázní jako organizace. Pro naplnění tohoto cíle je potřeba studenty seznámit s historickým vývojem a současným stavem lázeňského segmentu. Nezbytné je předat základní informace o podstatě, principech a přínosech lázeňství. Nedílnou součástí je pak pohled na lázeňství z titulu nabídky služeb, klasifikace a využití přírodních léčivých zdrojů a také se základním lázeňským místopisem. Studenti budou také rámcově seznámení s fungováním lázní jako organizace. Lázně budou prezentovány nejen z pohledu jednotlivých organizačních složek, ale také jako síť vztahu specializovaných pracovišť propojených odběratelsko - dodavatelskými řetězci s vnějším prostředím. V neposlední řadě, pak budou studenti obeznámeni se správou a marketingem takovéto sítě vztahů s ohledem na specifikace oboru služeb a cestovního ruchu.
Odborné znalosti: Student umí charakterizovat obor lázeňství a vymezit jeho pozici. Dokáže pojmenovat služby lázeňského cestovního ruchu a jeho dopady. Dále popsat léčivé přírodní zdroje a vysvětlit jejich využití v návaznosti na léčebné zaměření lázní. Student dokáže identifikovat lázně jako organizaci, je schopen popsat její základní strukturu a rozpoznává základní služby. Odborné dovednosti: Student zná pracovní prostředí lázeňského organizace a její specifika. Dokáže rozpoznávat lázeňský místopis a umí klasifikovat přírodně léčebné zdroje. Student je seznámen se službami v lázeňství a respektuje základní principy při tvorbě programů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Ústní forma ověření znalostí, 80 % docházky
Doporučená literatura
  • BARTÁK, M., 2010. Ekonomika zdraví: sociální, ekonomické a právní aspekty péče o zdraví. Praha: Wolters Kluwer ČR. 224 s. ISBN 978-80-7357-503-8.. ISBN 978-80-7357-503-8.
  • KNOP, Karel. Lázeňství: ekonomika a management. Vyd. 1. Praha: Grada, 1999. 231 s. ISBN 80-7169-717-6..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr