Témata semináře: 1. Konzultace: Subjektivní a objektivní hodnocení v práci učitele, efektivita zpětné vazby v práci učitele Před 1. seminářem- odevzdat reflektivní deník zachycující konkrétní pedagogické situace z průběhu vlastní pedagogické praxe, popsání důležitých myšlenek, pocitů, postojů a reakcí, které byly pro posluchače v průběhu praxe zásadní. 2. Konzultace: Učitelovo pojetí výuky- konfrontace vlastního pojetí se standardem učitele a realitou. Před 2. seminářem- odevzdat portfoliový úkol - Učitelovo pojetí výuky- prezentace vlastní představy o pojetí učiva, cílů výuky, vyučovacích metod, pojetí žáka a třídy, pojetí vlastní osoby, pojetí v roli učitele. Samostudium: Práce s problémovým žákem a studentem. Efektivita zpětné vazby v práci učitele. Profesní role učitele a realita praxe. Práce se základními kurikulárními dokumenty v praxi - sledování a hodnocení pozorovatelných strategií rozvoje klíčových kompetencí.
|
Předmět je koncipován jako cvičení reflektující pedagogické praxe studentů. Cílem předmětu je příprava, realizace a reflexe výuky jednotlivých studentů v pozici učitele v podmínkách reálné třídy střední zdravotnické školy či vyšší zdravotnické školy. Semináře jsou zaměřeny zejména na rozbor vlastní pedagogické praxe, sdílení zkušeností a praktických poznatků, rozbor pedagogických jevů a situací, s nimiž se student v průběhu praxe konfrontuje.
Odborné znalosti: Student je orientován v RVP (rámcový vzdělávací programu), umí pracovat s ŠVP, je schopen metodicky zpracovat a prakticky realizovat konkrétní vyučovací hodinu. Student je schopen aplikovat znalosti získané v oborové didaktice do prostředí vlastní vyučovací praxe. Odborné dovednosti: Student je schopen koncipovat a vést výuku v souladu s požadavky ŠVP, úrovní žáků, či studentů, volí vhodné výukové metody, adekvátní didaktické prostředky. Student je schopen, na základě sebereflexe, širší diskuze a konfrontace s názory ostatních studentů včetně vedoucího semináře, vyvozovat závěry vedoucí ke korekci vlastní pedagogické činnosti Obecné způsobilosti: Student je schopen reflektovat vlastní zkušenosti nabyté v průběhu praxe, teoretické poznatky nejen aplikovat v praxi, ale na základě vlastní sebereflexe přizpůsobovat výchovně vzdělávací činnost.
|
-
BENDL, S., KUCHARSKÁ, A. Kapitoly ze školní pedagogiky a psychologie: skripta pro studenty vykonávající pedagogickou praxi 1, 2008, Praha: Univerzita Karlova..
-
BLATNÝ, M. Psychologie osobnosti: hlavní témata, současné přístupy, 2010, Praha: Grada. ISBN 978-80-247-3434-7..
-
CICHÁ, M., DORKOVÁ, Z. Didaktika praktického vyučování zdravotnických předmětů 1., Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2006, ISBN 80-244-1417-1..
-
DYTRTOVÁ, R., KRHUTOVÁ, M. Učitel: příprava na profesi 1, 2009, Praha: Grada. ISBN 9788024728636..
-
HUPKOVÁ, M., PETLÁK, E. Sebareflexia a kompetencie v práci učitel, 2004, Bratislava: Iris. ISBN 8089018777..
-
KYRIACOU, Ch. Klíčové dovednosti učitele: cesty k lepšímu vyučování, 2008, Praha: Portál. ISBN 9788073674342..
-
LANGOVÁ, M. Učitel v pedagogických situacích: kapitoly ze sociální pedagogické psychologie, 1992, 1. Praha: Karolinum. ISBN 8070666137..
-
Nezvalová, D. Reflexe v pregraduální přípravě učitele.. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002.
-
PODLAHOVÁ, L. První kroky učitele, 2004, 1. vydání Praha: Triton. ISBN 80-7254-474-8..
-
SPILKOVÁ, V. a TOMKOVÁ, A. Kvalita učitele a profesní standard., 2010, Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta..
-
VALENTA, J. Manuál k tréninku řeči lidského těla: didaktika neverbální komunikace, 2004, 1. Kladno: ASIS. ISBN 802392575X..
|