Předmět: Komplexní reflektivní seminář

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Komplexní reflektivní seminář
Kód předmětu KSZD/KRU2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šlechtová Dana, Mgr. Ph.D.
  • Stupková Daša, Mgr.
Obsah předmětu
Témata seminářů: (2 hod/týden) Zařazení jednotlivých témat seminářů vychází z konkrétních potřeb studentů. Rámcově semináře obsáhnou témata: 1. Autorita v pedagogické praxi. 2. Práce s pozorností žáků, studentů. 3. Subjektivní a objektivní hodnocení v práci učitele. 4. Práce s problémovým žákem a studentem. 5. Efektivita zpětné vazby v práci učitele. 6. Učitelovo pojetí výuky- konfrontace vlastního pojetí se standardem učitele. 7. Profesní role učitele a realita praxe. 8. Práce se základními kurikulárními dokumenty v praxi - sledování a hodnocení pozorovatelných 9. strategií rozvoje klíčových kompetencí.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako cvičení reflektující pedagogické praxe studentů. Cílem předmětu je příprava, realizace a reflexe výuky jednotlivých studentů v pozici učitele v podmínkách reálné třídy střední zdravotnické školy či vyšší zdravotnické školy. Semináře jsou zaměřeny zejména na rozbor vlastní pedagogické praxe, sdílení zkušeností a praktických poznatků, rozbor pedagogických jevů a situací, s nimiž se student v průběhu praxe konfrontuje.
Odborné znalosti: Student je orientován v RVP (rámcový vzdělávací programu), umí pracovat s ŠVP, je schopen metodicky zpracovat a prakticky realizovat konkrétní vyučovací hodinu. Student je schopen aplikovat znalosti získané v oborové didaktice do prostředí vlastní vyučovací praxe. Odborné dovednosti: Student je schopen koncipovat a vést výuku v souladu s požadavky ŠVP, úrovní žáků, či studentů, volí vhodné výukové metody, adekvátní didaktické prostředky. Student je schopen, na základě sebereflexe, širší diskuze a konfrontace s názory ostatních studentů včetně vedoucího semináře, vyvozovat závěry vedoucí ke korekci vlastní pedagogické činnosti Obecné způsobilosti: Student je schopen reflektovat vlastní zkušenosti nabyté v průběhu praxe, teoretické poznatky nejen aplikovat v praxi, ale na základě vlastní sebereflexe přizpůsobovat výchovně vzdělávací činnost.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Esej

Požadavky pro získání zápočtu: minimálně 80% účast na seminářích, aktivní účast na seminářích, zpracování konkrétní případové studie vycházející z reálné pedagogické praxe.
Doporučená literatura
  • BENDL, S., KUCHARSKÁ, A. Kapitoly ze školní pedagogiky a psychologie: skripta pro studenty vykonávající pedagogickou praxi 1, 2008, Praha: Univerzita Karlova..
  • BLATNÝ, M. Psychologie osobnosti: hlavní témata, současné přístupy, 2010, Praha: Grada. ISBN 978-80-247-3434-7..
  • CICHÁ, M., DORKOVÁ, Z. Didaktika praktického vyučování zdravotnických předmětů 1, 2006, Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. ISBN 8024414171..
  • DYTRTOVÁ, R., KRHUTOVÁ, M. Učitel: příprava na profesi 1, 2009, Praha: Grada. ISBN 9788024728636..
  • HUPKOVÁ, M., PETLÁK, E. Sebareflexia a kompetencie v práci učitel, 2004, Bratislava: Iris. ISBN 8089018777..
  • KYRIACOU, Ch. Klíčové dovednosti učitele: cesty k lepšímu vyučování, 2008, Praha: Portál. ISBN 9788073674342..
  • LANGOVÁ, M. Učitel v pedagogických situacích: kapitoly ze sociální pedagogické psychologie, 1992, 1. Praha: Karolinum. ISBN 8070666137..
  • NEZVALOVÁ, D. Reflexe a pregraduální didaktická příprava učitele.. 2002.
  • PODLAHOVÁ, L. První kroky učitele.. Praha: Triton, 2004.
  • VALENTA, J. Manuál k tréninku řeči lidského těla: didaktika neverbální komunikace, 2004, 1. Kladno: ASIS. ISBN 802392575X..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr