Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: 1. Viry, baktérie a houby jako původci infekčních onemocnění člověka 2. Základy diagnostiky infekčních nemocí 3. Covid-19, chřipka a jiné respirační infekce 4. Virové hepatitidy 5. Infekce spojené se zdravotní péči 6. Průjmová onemocnění 7. Infekce kůže a měkkých tkání 8. Očkování Témata seminářů: 1. Pneumonie komunitní a nozokomiální 2. HIV/AIDS 3. Sexuálně přenosné choroby 4. Infekce uživatelů drog 5. Infekce spojené s volným časem a domácími zvířaty 6. Antimikrobiální léčba a antibiotický stewardship 7. Epidemiologie infekčních nemocí 8. Hlášení a statistika infekčních nemocí, legislativa
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět Infekční lékařství je koncipován jako teoretický. Cílem je seznámit studenty se základy infekčního lékařství. Obor infektologie se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí onemocnění vyvolaných viry, bakteriemi, parazity a houbami. Infekční proces je projevem a důsledkem vzájemného působení infekčního agens a vnímavého jedince. Infekční agens je přenášeno z člověka na člověka, zdrojem mohou být zvířata (zoonózy) nebo se jedná o mikroorganismy vyskytující se v prostředí. Infekční onemocnění mohou zasahovat lidský organismus jako celek či jeho jednotlivé části, tato skutečnost vede k prolínání oboru infekčního lékařství s řadou jiných oborů. Významné jsou rovněž infekce vznikající v souvislosti s poskytováním zdravotní péče (health associated infections, HAI). Infekční nemoci se mohou vyskytovat hromadně a při postižení vysokého počtu osob způsobují epidemie až pandemie se závažným celospolečenskými důsledky. Infekční nemoci, jejich epidemiologie a prevence patří k základní náplni činnosti orgánů ochrany veřejného zdraví.
Odborné znalosti: Studenti získají základní znalosti o nejdůležitějších infekčních onemocněních a jejich dopadu na veřejné zdraví. Kromě klinických příznaků a diagnostického postupu získají přehled o preventivních a protipedemických opatřeních včetně imunizace. Odborné dovednosti: Studenti si osvojí základní dovednosti v hodnocení závažnosti výskytu infekčních nemocí v komunitě a ve zdravotnických zařízeních, základy depistáže, činnosti v ohnisku nákazy a protiepidemických opatření. Obecné způsobilosti: Student/ka je po absolvování předmětu schopen/a porozumět problematice infekčních onemocnění v rozsahu potřebném pro studium navazujících předmětů, pro pracovní činnosti v oblasti ochrany veřejného zdraví (zvl. V oblasti infekční epidemiologie, hygieny výživy a hygieny obecné a komunální) a získané dovednosti využít v praxi.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Zápočet Průběžné testy
|
Doporučená literatura
|
-
DLOUHÝ P, ŠTEFAN M., CHRDLE A. a kol.:. Covid-19: diagnostika, léčba a prevence. Maxdorf 2022, 270 s., ISBN 978-80-7345-735-8.
-
GÖPFERTOVÁ, D., PAZDIORA, P. a J. DÁŇOVÁ. Epidemiologie infekčních nemocí: učebnice pro lékařské fakulty (bakalářské a magisterské studium). 2002 Praha: Karolinum. ISBN 8024604523..
-
GÖPFERTOVÁ, D., PAZDIORA, P. a J. DÁŇOVÁ. Epidemiologie: obecná a speciální epidemiologie infekčních nemocí. 2013 ISBN 978-80-246-2223-1..
-
ROZSYPAL, H.:. Základy infekčního lékařství. Karolinum 2015, 566 s., ISBN 978-80-246-2932-2.
-
Vyhláška č. 306/2012 Sb. o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče ve znění pozdějších předpisů.
-
Zákon č. 258/2000 Sb.. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
|