Předmět: Hygiena obecná a komunální

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Hygiena obecná a komunální
Kód předmětu KSZD/HKKO3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jarabicová Oľga, PhDr. PhD.
  • Zemanová Miroslava, Mgr. Ph.D.
  • Mičíková Lucia, PhDr. Ing.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Definování základních pojmů (životní prostředí - voda, půda, vzduch) a následně pro hygienu obecnou a komunální, legislativa, preventivní dozor a státní zdravotní dozor 2. konzultace: Problematika vod - pitná, teplá, rekreační, bazénová, výrobky přicházejících do styku s pitnou vodou 3. konzultace: Problematika ovzduší - venkovní a vnitřní, problematika odpadů Problematika epidemiologicky závažných činností + pohřebnictví Témata seminářů: 1. konzultace: Problematika provozního řádu pro jednotlivé prostory v gesci HoK Psaní záznamů a stanovisek ze státního zdravotního dozoru Hodnocení vlivů (EIA, SEA) na životní prostředí, fyzikální faktory komunálního prostředí Monitorování vztahů zdravotního stavu obyvatelstva a faktorů životního prostředí a životních podmínek Samostudium: - Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů - povinnosti fyzických a právnických osob na úseku HoK Kontakt s vyučujícím probíhá prostřednictvím konzultačních hodin a emailové korespondence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět seznámí studenty se základy epidemiologie životního prostředí a hygieny obecné a komunální. Pozornost bude věnována vztahu mezi životním prostředím a zdravím, rozdělení a úloze hygienické služby, zaměření hygieny obecné a komunální. Studenti získají znalosti v problematice pitné vody, koupališť, kvality ovzduší. Dále budou znát problematiku vnitřního prostředí budov, hluku, vibrací v komunálním prostředí. Pozornost bude věnována problematice významu EIA a SEA v komunálním prostředí, znečištění půdy a problematice odpadů. Dále provozování vybraných činností epidemiologicky závažných. Budou znát aktuální legislativu týkající se životního prostředí, veřejného zdraví a hygieny obecné a komunální.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje odborné znalosti z problematiky hygieny obecné a komunální. Dokáže pracovat s legislativními předpisy. Zná obecnou a hygienickou problematiku faktorů životního prostředí. Umí používat nástroje k hodnocení zdravotního rizika vyplývajících z komunálního prostředí. Odborné dovednosti: Student/ka prokazuje odbornou dovednost v provádění preventivního dozoru a státního zdravotního dozoru podle příslušné legislativy. Umí spolupracovat s jinými orgány státní správy, vypracovat záznam a protokol ze státního zdravotního dozoru. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen / schopna porozumět problematice hygieny obecné a komunální, základním definicím a charakteristikám tohoto oboru, orientovat se v příslušné legislativě. Znalosti může použít v rámci široké oblasti praxe.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Požadavky pro získání zápočtu: docházka na semináře: 80%, aktivní spolupráce v rámci výuky, závěrečný test Požadavky na získání zkoušky: získání zápočtu
Doporučená literatura
  • kon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
  • Nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.
  • Nařízení vlády č. 291/2015 Sb., o ochraně zdraví před neionizujícím zářením.
  • Vyhláška č. 238/2011, o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch.
  • Vyhláška č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody.
  • Vyhláška č. 35/2004 Sb., kterou se stanoví náležitosti, forma elektronické podoby a datové rozhraní protokolu o kontrole jakosti pitné vody a vody koupališť.
  • Vyhláška č. 409/2005 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky přicházejícími do přímého styku s vodou a na úpravu vody.
  • Vyhláška č. 490/2000 Sb., o rozsahu znalostí a dalších podmínkách k získání odborné způsobilosti v některých oborech ochrany veřejného zdraví.
  • Vyhláška č. 523/2006 Sb., kterou se stanoví mezní hodnoty hlukových ukazatelů, jejich výpočet, základní požadavky na obsah strategických hlukových map a akčních plánů a podmínky účasti veřejnosti na jejich přípravě (vyhláška o hlukovém mapování).
  • Vyhláška č. 561/2006 Sb. o stanovení seznamu aglomerací pro účely hodnocení a snižování hluku.
  • Vyhláška č. 602/2006 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných.
  • Vyhláška č. 6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb.
  • Zákon č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí).
  • Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu.
  • Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší.
  • Zákon č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon).
  • Zákon č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví a o změně některých zákonů.
  • Zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích).
  • Zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech.
  • Zákon č. 76/2002 Sb. o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr