Předmět: Hygiena práce II.

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Hygiena práce II.
Kód předmětu KSZD/H2KO3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jarabicová Oľga, PhDr. PhD.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Definování fyziologie práce, svalové práce, dělení svalové práce, zdravotní důsledky 2. konzultace: Ergonomie, břemena, pracovní polohy, směnová a noční práce Témata seminářů: 1. konzultace: Práce s legislativou v oblasti fyziologie práce, objektivizace a hodnocení svalové zátěže 2. konzultace: Praxe v autorizované laboratoři fyziologie práce - praktické ukázky práce odborného pracovníka Samostudium: Zvláštní skupiny zaměstnanců, legislativa ve fyziologii práce a ergonomii (Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů) Kontakt s vyučujícím probíhá prostřednictvím konzultačních hodin a emailové korespondence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Pozornost bude věnována vztahu mezi pracovním prostředím, pracovními podmínkami a zdravím pracovníků. Studenti budou seznámeni s fyziologií práce, psychofyziologií a ergonomií. Budou seznámeni s úlohou preventivního hygienického a státního zdravotního dozoru v oblasti ochrany zdraví při práci. Získají všeobecné informace o nemocech z povolání a jejich šetření, které budou rozvíjet v rámci předmětu Pracovní lékařství a nemoci z povolání. Poskytuje znalosti v oblasti hodnocení a řízení zdravotních rizik a schopnost aplikace principů těchto metod v praxi. Umožní jim pochopit nutnost multidisciplinárního přístupu a úzké spolupráce různých specialistů. V jednotlivých tématech výuky budou obsaženy konkrétní příklady z praxe.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje odborné znalosti z problematiky hygieny práce. Dokáže pracovat s legislativními předpisy. Zná obecnou a hygienickou problematiku faktorů pracovního prostředí. Umí používat nástroje k hodnocení zdravotního rizika. Odborné dovednosti: Student/ka prokazuje odbornou dovednost v provádění preventivního dozoru a státního zdravotního dozoru podle příslušné legislativy. Umí spolupracovat s jinými orgány státní správy, vypracovat záznam a protokol ze státního zdravotního dozoru. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/schopna porozumět problematice hygieny práce, základním definicím a charakteristikám tohoto oboru, orientovat se v příslušné legislativě. Znalosti může použít v rámci široké oblasti praxe.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

docházka na semináře: 80%, aktivní spolupráce v rámci výuky, závěrečný test, ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 180/2015 Sb., kterou jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním - matkám do konce devátého měsíce po porodu, o pracích a pracovištích, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a o podmínkách, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání (vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích).
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu.
  • Zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád).
  • Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 61/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon) ve znění zákona č. 279/2013 Sb., a některé další zákony.
  • JIRÁK Z., LEHOCKÁ H. Fyziologie práce. Ostrava: Ostravská univerzita. 2021. ISBN 978-80-7599-223-9. s. 264..
  • MÁLEK, B. Hygiena práce. Praha: Sobotáles. 2014. ISBN 978-80-86817-46-0..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr