Předmět: Farmakologie

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Farmakologie
Kód předmětu KSZD/FKO3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kernal Jakub, PharmDr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Úvod do farmakologie, farmakokinetika a farmakodynamika, mechanismy působení léčiv v organismu 2. Nežádoucí účinky, lékové interakce, vývoj nových léčiv 3. Léčiva ovlivňující nervový systém, analgetika 4. Léčiva ovlivňující kardiovaskulární systém 5. Léčiva ovlivňující krevní srážení 6. Léčiva ovlivňující gastrointestinální trakt 7. Léčiva ovlivňující funkci žláz s vnitřní sekrecí 8. Protimikrobní látky, léčiva používaná při terapii nádorových onemocnění

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický. Podává základní informace z farmakokinetiky a farmakodynamiky, vymezuje pojem léčivo (jako zdravotnický prostředek), jeho formy a dávkování, způsoby podání, interakce. Seznamuje studenty s jednotlivými lékovými skupinami, jejich indikací a kontraindikací, hlavními, vedlejšími a toxickými účinky na organizmus.
Odborné znalosti: Student má vědomosti o základních principech působení a chování léčiv v organismu. Má základní znalosti o mechanismech účinků léčivých látek, o rizicích a pravidlech užívání. Má přehled o způsobu použití léčiv či lékových skupin při terapii onemocnění jednotlivých systémů a zná základní charakteristiky léčiv. Odborné dovednosti: Student porozumí základním principům obecné farmakologie a orientuje se v základních lékových skupinách jednotlivých systémů, zná specifika a použití jednotlivých lékových skupin, umí rozpoznat žádoucí a nežádoucí účinky léčiv a orientuje se v základních lékových interakcích. Je schopen upozornit na rizika terapie, zná specifika podání u jednotlivých lékových skupin, je schopen komunikace s ostatními zdravotnickými pracovníky v oblasti farmakologie (lékaři, farmaceuty). Obecné způsobilosti: Student je schopen srozumitelně a přesvědčivě sdělovat odborníkům i širší veřejnosti vlastní odborné názory.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočet Průběžné testy
Doporučená literatura
  • HYNIE, Sixtus. Farmakologie v kostce. 2., přeprac. vyd. V Praze: Triton, 2001. ISBN 80-7254-181-1.
  • LILLEY, L., COLLINS, S., SNYDER, J. Pharmacology and the Nursing Process. 8th ed., St. Louis, MO: Elsevier, 2016. ISBN 978-03-233-5828-6.
  • Lüllmann H., Mohr K., Ziegler A., Bieger D. Barevný atlas farmakologie. Grada Publishing. Praha 2001.
  • LÜLLMANN, Heinz, Klaus MOHR a Martin WEHLING. Farmakologie a toxikologie. Vyd. 2. české. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0836-1..
  • Martínková, J. a kol. Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada Publishing. ISBN 978-80-247-1356-4.
  • RANG, H. P. Rang and Dale's pharmacology. 9th ed. Philadelphia: Churchill Livingstone Elsevier, 2019. 978-0702074486..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr