Předmět: Dovednosti v porodní asistenci

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Dovednosti v porodní asistenci
Kód předmětu KSZD/DPA5
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Matyščáková Adéla, Mgr.
  • Rosezínová Alena, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1.Týden: Základní lůžková jednotka - možnosti, základní požadavky pro provoz, specifika gynekologických a porodnických pracovišť, včetně ambulantních pracovišť, příjem, překlad a propuštění ženy ze zdravotnického zařízení. Zdravotnická dokumentace, edukace. Úprava lůžka, typy lůžek 2.Týden: Manipulace s p/k v lůžku, polohy v ošetřovatelství, imobilizační syndrom 3.Týden: Epidemiologický režim v lůžkových zařízeních, bariérová ošetřovatelské péče, desinfekce, sterilizace, hygiena rukou, možné problémy 4.Týden: Hygienická péče ženy po gyn.výkonech a na oddělení šestinedělí, specifika hygieny ženy, koupel novorozence, hygiena po vyprázdnění MM, TS, možné problémy 5.Týden: Vyprázdnění TS, klyzma, ošetřovatelské péče při vyprazdňování TS, možné problémy 6.Týden: Vyprázdnění MM, katetrizace MM, jednorázové cévkování u žen po gyn. operaci, při porodu, u těhotných a šestinedělek, zavádění PMK, možné problémy 7.Týden: Stravování ve zdravotnických zařízeních, diety, alternativní způsoby výživy, zásady výživy po operačních výkonech v gyn. a por., těhotných a šestinedělek, výživa novorozence a dětí 8.Týden: Fyziologické funkce, sledování, hodnocení a zaznamenávání parametrů. Nácvik techniky měření TK, P, TT, dechu, vědomí. Sledování a hodnocení vylučování. Stanovení možných ošetřovatelských problémů a jejich řešení. Význam sledování FF. 9.Týden: Biologický materiál a jeho využití v diagnostice. Jednotlivé techniky odběrů. Nácvik dovedností. Spolupráce p/k. Nejčastější odběry biologického materiálu v prenatální péči, v přípravě na operační výkon. 10.Týden: Biologický materiál a jeho využití v diagnostice. Jednotlivé techniky odběrů. 11.Týden: Aplikace léků, teoretický úvod, nejčastější indikační skupiny užívané v gyn. - por., aplikace léků per.os, lokální cestou (do ucha, nosu, per rectum, per vaginam) 12.Týden: Aplikace léků i.m, s.c, i.v

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko - praktický a je profilujícím předmětem pro porodní asistentku. Napomáhá rozvinout počáteční dovednosti pro praxi porodní asistentky. Důraz je kladen na procvičení těchto dovedností v prostředí odborné praxe porodní asistence. Cílem předmětu je profesní příprava porodní asistentky pro komplexní ošetřovatelskou péči o ženu v různých věkových obdobích života.
Oborové znalosti: Student zdůvodní zásady při provádění odborných úkonů v ošetřovatelské péči Student zná základní odborné techniky pro ošetřovatelskou péči o ženu podstupující operační zákrok, v jakémkoli věkovém období. Student zná základní potřeby pacienta, na základě kterých dokáže poskytnout adekvátní ošetřovatelskou péči za pomocí intervencí podle doporučených postupů Oborové dovednosti: Student provede a obhájí základní ošetřovatelské úkony (úprava lůžka, hygiena, podání stravy, aplikace léčiv, zavedení PMK, zavedení venózní kanyly, podání klyzmatu atd.) Student připraví ženu k operačnímu zákroku (edukace, kontrola nutných podmínek k op. zákroku , aplikace premedikace, kompletizace dokumentace) Student reaguje na potřeby žen po operaci, těhotných žen, rodiček a šestinedělek, volí vhodnou strategii pro stanovení ošetřovatelský plán.
Předpoklady
1.Semináře povinné (povinná docházka) 2.Předpokládá se teoretická příprava před každým seminářem dle zadání 3.Splnění 3 testů minimálně na dolní hranici 70 % 4.Při nesplnění testů nutno napsat průřezový test na 75 % 5.Prokázání praktických dovedností k ZP

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Aktivní a povinná účast na seminářích. V průběhu semestru zpracování a obhájení dvou případových studií. Společně se splněným zápočtovým testem jsou případové studie nutné k získání zápočtu a lze přistoupit ke zkoušce, která má praktickou a teoretickou část.
Doporučená literatura
  • BINDER,T. Porodnictví. Praha, 2011. ISBN 978-80-246-1907-1.
  • ĆGPS - kolektiv autorů. Doporoučené postupy v perinatoloii. In Česká gynekologie.. 2011.
  • KOLIBA P., ŠEVČÍK, L. PANNOVÁ, J. Propedeutika v gynekologii a porodnictví pro porodní asistentky.. Ostrava, 2004. ISBN 80-7042-353-6.
  • Měchurová, A. Kardiotokografie Praha: Maxdorf, 2012. ISBN: 978-80-7345-274-2.. Praha: Maxdorf, 2012. ISBN 978-80-7345-274-2.
  • MIKŠOVÁ, Z. et al. Kapitoly z ošetřovatelské péče 1,2.. Praha, 2006. ISBN 80-247-1443-4.
  • NEJEDLÁ, Z. Fyzikální vyšetření pro sestry.. Praha, 2006. ISBN 80-247-1150-8.
  • Pavlíková, P. Podklady pro praktická cvičení v ošetřovatelských postupech. Praha: Univezita Karlova Praha, 2010. ISBN 9788024618357.
  • SLEZÁKOVÁ. Ošetřovatelství v gynekologii a porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2008..
  • TRACHTOVÁ, E. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. 2.vyd., Brno: IDV PZ, 2001. ISBN 80-7013-324-4.
  • Vyjtečková, R., Sedlářová, P., Wirthová, V. et al. Ošetřovatelské postupy v péči o nemocné I.. Praha: Grada Publishing, 2011. ISBN 9788024734194.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr