Vyučující
|
-
Chrásková Jana, Mgr. Ph.D.
-
Balatka Vojtěch, MUDr.
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: 1. týden: Úvod do organizace a současná problematika pediatrie. Růst a vývoj zdravého dítěte, výživa. 2. týden: Farmakoterapie v dětském věku, infekční onemocnění v dětském věku 3. týden: Nemoci dýchacího ústrojí, kožní choroby 4. týden: Nemoci krve, srdce, krevního oběhu. Choroby ledvin a močového ústrojí 5. týden: Nemoci zažívacího systému, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí 6. týden: Poruchy vnitřního prostředí, imunity a alergická onemocnění. 7. týden: Choroby nervového a svalového ústrojí. Nejčastější poruchy zraku, sluchu a řeči. 8. týden: Náhlé stavy v pediatrii. Resuscitace novorozence a staršího dítěte Témata seminářů: 1. týden: Zvláštnosti ošetřovatelského procesu na dětském oddělení, zvláštnosti fyzikálního vyšetření u dětí 2. týden: Podávání léků dětem, hodnotící škálu v pediatrii 3. týden: Ošetřovatelský proces u dítěte s bolestí, se syndromem CAN (týrané, zneužívané a zanedbávané dítě) 4. týden: Péče o dobrý psychický stav, herní aktivity dětí ve zdravotnických zařízeních 5. týden: Ošetřovatelský proces u dítěte se zánětlivým onemocněním dýchacích cest, průjmovým onemocněním, zácpou. 6. týden: Ošetřovatelský proces u dítěte s onemocněním močových cest, ledvin. 7. týden: Ošetřovatelský proces u dítěte s onemocněním diabetes mellitus, epilepsie
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět je profilujícím teoreticko-praktickým předmětem, který poskytuje studentům komplexní poznatky z péče o dítě. Je zaměřen na ošetřování dětí a na poskytování zdravotní péče o ně ve zdraví a nemoci. Klinická část předmětu se věnuje základním anatomickým a fyziologickým zvláštnostem dětského věku, navazuje na znalosti z anatomie, fyziologie, první pomoci a ošetřovatelských postupů. Teoretická část je zaměřena na osvojení si anatomicko-fyziologických rozdílů dítěte, na soulad jeho tělesného, duševního a sociálního vývoje ve zdraví a nemoci, s důrazem na preventivní složku péče.
Oborové znalosti: Student umí rozlišit a vyjmenovat jednotlivá vývojová období dětského roku, dokáže zdůvodnit anatomicko-fyziologické zvláštnosti dětského organismu, umí obsáhleji popsat rozdíl ve stravování dětí v jednotlivých vývojových stádiích, zvládne zhodnotit stav dítěte pomocí různých hodnotících škál vhodných pro dítě vzhledem k jeho věku, umí vyjmenovat zásady a komplikace související s jednotlivými výkony a zákroky, které aplikuje v praxi. Oborové dovednosti: Student umí zhodnotit celkový stav dítěte vzhledem k jeho věku, zvolit a pracovat s vhodnou škálovací technikou a metodikou u dítěte s ohledem na jeho věk , uskutečnit ošetřovatelský proces v jeho jednotlivých fázích s ohledem na věkové stádium dítěte a jeho individuální zvláštnosti, dokáže zvolit správný postup a techniku při podávání léků dětem, dokáže zhodnotit riziko úrazů v dětském věku s přihlédnutím na stáří dítěte.
|
Předpoklady
|
Nemá návaznost.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
zápočet - seminární práce zkouška - písemný test
|
Doporučená literatura
|
-
PLEVOVÁ, I a R. SLOWIK. Komunikace s dětským pacientem. Praha, 2010. ISBN 978-80-247-2968-8.
-
SEDLÁŘOVÁ, P. Základní ošetřovatelská péče v pediatrii. Praha: Grada, 2008. 248s. ISBN 978-80-247-1613-8.
-
SIKOROVÁ, L. Dětská sestra v primární a komunitní péči.. Praha: Grada Publishing, a.s., 2012. ISBN 978-80-247-3592-4.
-
SIKOROVÁ, L. Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu.. Praha: Grada Publishing, a.s., 2011. ISBN 978-80-247-3593-1.
-
SLEZÁKOVÁ,L et all. Ošetřovatelství v pediatrii.. Praha: Grada Publishing, a.s., 2011. ISBN 978-80-247-3286-2.
-
ŠTĚRB, J. et all.. Podpůrná péče v dětské onkologii.. Brno: NCO NZO, 2008. ISBN 978-80-7013-483-2.
-
TRACHTOVÁ, E. Potřeby nemocného v ošetřovatelském procesu. Brno: NCONZO,2012. Brno, 2012.
-
VACUŠKOVÁ, M. et all. Vybrané kapitoly z ošetřovatelské péče v pediatrii. Brno: NCO NZO, 2009. ISBN 978-80-7013-491-7.
|