Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: 1. konzultace: Základní pojmy (průzkum a výzkum, výzkum základní a aplikovaný, kvalitatitvní a kvantitativní, pokus a šetření), získávání dat (populace a výběr, identifikátory a statistické veličiny, dotazníky - typy položek, pilotní šetření), elementární deskripce dat (problematika četností včetně multiple responses, modus, medián). Deskripce dat (kontingenční tabulka, průměr, směrodatná odchylka, box-plot, časová řada a její charakteristiky), Základy analýzy dat (Gaussova křivka, populační parametry, statistické hypotézy, hladina významnosti, t-testy, test chí-kvadrát, model regresní přímky). Témata seminářů: 1. konzultace: Práce s e-katalogem knihovny UJEP, rešerše v depozitáři STAGu, MS-Office Excel (modus, medián, četnosti). 2. konzultace: MS-Office Excel (příkazy TTEST, FTEST, kontingenční tabulka, CHITEST, INTERCEPT, SLOPE). Samostudium: Studenti se prostřednictvím e-learningového kurzu a s využitím literatury seznámí s vybranými etickými aspekty výzkumu, konkrétně s problematikou informovaného souhlasu, autorského zákona a citačních norem. Studenti shlédnou informační videa o výzkumu, realizovaném v laboratřích na FZS. Znalosti budou ověřeny prostřednictvím e-learningového portálu Moodle.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět pokrývá problematiku vědecké práce od vymezení problému, volby adekvátní metody, rešeršní činnosti a vytvoření dotazníků až po vybrané možnosti statistického zpracování získaných informací a zásady jejich publikace. Cílem předmětu je především poskytnout studentům praktický návod, jak postupovat při zpracování bakalářské práce, včetně podání informací o možnosti zapojit se při tom do výzkumu realizovaného na fakultě.
Oborové znalosti: Absolventi předmětu znají zásady vědecké práce ve všech jejích fázích, tedy od plánování přes provedení až po publikování výsledků, dále znají také související etické a citační normy. Oborové dovednosti: Absolventi předmětu umějí získat a pomocí elementárních statistických metod počítačově zpracovat data (především, ale nejen pro účely chystané bakalářské práce).
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Základním předpokladem je splnění docházky (min. 80% účast na přímé výuce). Dalším předpokladem je aktivní práce (kontrola vypracování průběžně zadávaných úkolů s využitím e-learningového prostředí Moodle).
|
Doporučená literatura
|
-
Generátor citací. Dostupné z: http://generator.citace.com/.
-
Ukazatele DPS. ÚZIS. Dostupné z: http://www.uzis.cz/cz/dps/uvod.html.
-
Havel, Z., Cihlář, D. Vybrané neparametrické statistické postupy v antropomotorice. Ústí n. L.: UJEP, 2011. 49 s. ISBN 978-80-7414-402-8.. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, Pedagogická fakulta., 2011.
-
HENDL, J. Kvalitativní výzkum - základní metody a aplikace.. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7367-040-2.
-
HENDL, J. Přehled statistických metod zpracování dat.. Praha: Portál, 2004. ISBN 80-7178-820-1.
-
HRACH, Karel. Základy biostatistiky s využitím Excelu. Ústí n.L.: UJEP, 2011. 48 s. ISBN 978-80-7414-398-4..
-
JAROŠOVÁ, Darja. Výzkum v ošetřovatelství.. Ostrava, 2006.
-
JELÍNEK, M., et al. Jak psát závěrečné práce na FZS UJEP. Ústí n. L.: UJEP. 2016. 36 s.. Ústí n. L., 2015.
-
LIŠKA, Václav. Zpracování a obhajoba bakalářské a diplomové práce. Praha: Professional Publishing, 2010. 93 s. ISBN 978-80-7431-021-8..
-
MICHALÍK, Petr - ROUB, Zdeněk - VRBÍK, Václav. Zpracování diplomové a bakalářské práce na počítači. Plzeň: Západočeská univerzita, 2009. 67 s. ISBN 978-80-7043-828-2..
-
ZVÁROVÁ, Jana. Základy statistiky pro biomedicínské obory. Praha: Karolinum, 2001. 218 s. ISBN 80-7184-786-0..
|