Vyučující
|
-
Zemanová Miroslava, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. konzultace Mikrobiologie - definice oboru, klasifikace mikroorganismů, vztahy mikroorganismů a lidského organismu, rozdělení mikroorganismů. Normální mikroflóra lidského těla. Bakteriologie - fyziologie a genetika bakterií, patogenita a virulence bakterií, bakteriální toxiny; bakteriální infekce. Klasifikace bakterií. Morfologické znaky bakterií. Stavba, tvary a uspořádání bakterií. Odběr a transport biologického materiálu na laboratorní vyšetření. Kultivační průkaz bakterií (půdy, odčítání); mikroskopické hodnocení; Sérologická diagnostika. Zjišťování citlivosti na antibiotika. Názorné ukázky jednotlivých skupin bakterií a jejich reprezentantů v návaznosti na přednášky. 2. Konzultace Virologie - vlastnosti a klasifikace virů, interakce virů a buněk, mechanizmy vzniku virových infekcí, charakteristika medicínsky významných virů a jejich účinky na lidský organismus. Stavba virů; názorné ukázky jednotlivých čeledí a jejich reprezentantů. Virologická diagnostika; cytopatický efekt. Imunologie - definice oboru, imunitní systém a jeho funkce, imunita humorální a celulární, nespecifická, specifická; klinická imunologie; imunizace. Hlášení infekčních nemocí a infekcí spojených se zdravotní péčí. Očkovací kalendář. Samostudium: Mykologie, parazitologie. Antimikrobiální látky. Rezistence.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět tvoří tematický celek. Jeho absolvováním studenti získávají základní znalosti v oborech mikrobiologie a imunologie, které tvoří významný základ pro studium epidemiologie, hygieny a výchovy ke zdraví, tj. součásti veřejného zdravotnictví, ale též ošetřovatelství v klinických oborech a prevenci infekcí spojených se zdravotní péčí. Výuka je zaměřena na základy lékařské mikrobiologie - obecné a speciální; bakteriologii, virologii, parazitologii, mykologii a základy imunologie: imunitní systém, imunitu, mikrobiologické a imunologické laboratorní metody, klinickou imunologii, imunizaci.
Odborné znalosti: Student ovládá základní odbornou terminologii v oboru mikrobiologie a imunologie, prokazuje znalost pojmenovat a zařadit původce infekcí, ovládá podstatu účinků antimikrobiálních látek a vzniku rezistence, pozná funkci a součásti imunitního systému, ovládá podstatu a formy imunizace, zná klinické projevy změn imunitního systému. Odborné dovednosti: Student je schopen číst a interpretovat odbornou literaturu v oboru mikrobiologie a imunologie aplikovanou na ošetřovatelství, umí odebírat biologický materiál na mikrobiologické a sérologické vyšetření a transportovat do příslušných laboratoří, je schopen vysvětlit pacientovi správný způsob užívání antimikrobiálních léků s odborným zdůvodněním. Obecné způsobilosti: Student je schopen srozumitelně sdělovat odborníkům i laikům informace o povaze odborných problémů v oblasti mikrobiologie a imunologie ve vztahu ke zdraví lidí a o účinná opatření na ochranu zdraví.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
Účast na seminářích, písemný test (75% úspěšnost), ústní zkouška.
|
Doporučená literatura
|
-
Central European Journal of Public Health, 2008-2019.
-
zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví v platném znění.
-
HAMPLOVÁ, L. et al. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie. Praha: Triton, 2015. ISBN 978-80-7387-943.
-
JÍLEK, P.. Imunologie. Praha: Grada. 2014. ISBN 978-80-247-4822-1.
-
KLABAN, V.. Ilustrovaný mikrobiologický slovník. Hradec Králové: Galén. 2005. ISBN 10-80-7262-341-9.
-
MELTER, O.; MALMGREN, A. Principy a praktika lékařské mikrobiologie. Praha: Karolinum, 2014. ISBN 978-80-2414-3..
-
SCHINDLER, J.. Mikrobiologie. Praha: Grada. 2014. ISBN 978-80-247-4771.
-
ŠULCOVÁ, M. Mikrobiologie, epidemiologie, hygiena. Ústí nad Labem: UJEP. 2018. ISBN 978-80-7414-791-3.
|