Předmět: Mikrobiologie a imunologie

» Seznam fakult » FZS » KO
Název předmětu Mikrobiologie a imunologie
Kód předmětu KO/MIIV5
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zemanová Miroslava, Mgr. Ph.D.
  • Šulcová Margareta, prof. MUDr. CSc.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. týden: mikrobiologie - definice oboru, klasifikace mikroorganizmů, mikroorganizmy a lidský organizmus 2. týden: rozdělení mikroorganizmů, klasifikace bakterií, stavba bakteriální buňky, fyziologie bakteriální buňky, růst a rozmnožování bakterií, patogenita a virulence bakterií 3. týden: bakteriální toxiny, antimikrobiální látky, rezistence 4. týden: vlastnosti a klasifikace virů, interakce virů a buněk, mechanizmy virových infekce, léčba virových infekcí, 5. týden: mykologie, parazitologie, speciální bakteriologie: koky a kokobacily 6. týden: aerobní a anaerobní tyčky, enterobakterie, spirochety, chlamydie, 7. týden: speciální virologie, 8. týden: imunologie- definice oboru: imunitní systém, imunita, 9. týden: imunizace, klinická imunologie Témata seminářů: 1. týden: odběr vzorků biologického materiálu 2. týden: laboratorní mikrobiologická diagnostika, citlivost na antibiotika 3. týden: sérologická laboratorní diagnostika 4. týden: návštěva mikrobiologické laboratoře 5. týden: návštěva imunologické laboratoře 6. týden: návštěva mikrobiologické laboratoře 7. týden: návštěva imunologické laboratoře 8. týden: vypracování a prezentace seminární práce na vybraná témata 9. týden: vypracování a prezentace seminární práce na vybraná témata

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět tvoří tematický celek. Jeho absolvováním studenti získávají základní znalosti v oborech mikrobiologie a imunologie, které tvoří významný základ pro studium epidemiologie, hygieny a výchovy ke zdraví, tj. součásti veřejného zdravotnictví, ale též ošetřovatelství v klinických oborech a prevenci infekcí spojených se zdravotní péčí. Výuka je zaměřena na základy lékařské mikrobiologie - obecné a speciální; bakteriologii, virologii, parazitologii, mykologii a základy imunologie: imunitní systém, imunitu, mikrobiologické a imunologické laboratorní metody, klinickou imunologii, imunizaci.
Oborové znalosti: Student ovládá základní odbornou terminologii v oboru mikrobiologie a imunologie, umí pojmenovat a zařadit původce nákaz, ovládá podstatu účinků antimikrobiálních látek a vzniku rezistence, pozná funkci a součásti imunitního systému, ovládá podstatu a formy imunizace, pozná klinické projevy změn imunitního systému. Oborové dovednosti: Student je schopen číst a interpretovat odbornou literaturu v oboru mikrobiologie a imunologie aplikovanou na ošetřovatelství, umí odebírat biologický materiál na mikrobiologické a sérologické vyšetření a jeho transport do příslušných laboratoří, je schopen vysvětlit pacientovi správný způsob užívání antimikrobiálních léků s odborným zdůvodněním. Umí vypracovat seminární práci na určené téma z daného oboru.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Povinná účast na přednáškách, písemný test (75% úspěšnost), návštěva mikrobiologické a imunologické laboratoře
Doporučená literatura
  • Klaban, V. Ilustrovaný mikrobiologický slovník.. Praha: Galén, 2005. ISBN 10-80-7262-341-9.
  • Schindler, J. Mikrobiologie. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-3170-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr