Vyučující
|
-
Červinka Pavel, prof. MUDr. Ph.D.
-
Laštůvka Jiří, MUDr.
-
Libešová Lucie, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: 1. týden: Zdraví, nemoc, anamnéza, subjektivní a objektivní příznaky. 2. týden: Základní vyšetřovací metody. 3. týden: Příprava pacienta k radiodiagnostickému vyšetření a péče o pacienta po výkonu. 4. týden: Elektrografické metody. Endoskopické metody - příprava a péče. Příprava pacienta k dalším vyšetřovacím metodám. 5. týden: Obecná farmakologie - farmakokinetika, farmakodynamika, nežádoucí účinky 6. týden: Speciální farmakologie I. - látky ovlivňující nervový, kardiovaskulární systém 7. týden Speciální farmakologie II. - látky ovlivňující funkci žláz s vnitřní sekrecí, vnímání bolesti 8. týden: Speciální farmakologie II. - lokální anestetika, alkaloidy, oxid dusnatý, donátory inhibitory, antibakteriální léčiva, imunofarmakologie 9. týden: Speciální farmakologie IV. - látky, ovlivňující dýchací systém, léčiva u chorob trávícího a močového ústrojí, novinky ve farmakologii Témata seminářů: 1. týden: Hodnocení pacienta, odebrání anamnézy, zhodnoení objektivních a subjektivních příznaků pacienta, 2. týden: Sledování a měření fyziologických funkcí (krevní tlak, puls, dech, tělesná teplota, centrální žilní tlak - postup, pomůcky, edukace, hodnocení parametrů 3. týden: Příprava pacienta k laboratornímu vyšetření, specifika přípravy, edukace, opatření, 4. týden: Sledování a hodnocení pacienta s bolestí, farmakologické a nefarmakologické léčení bolesti 5. týden: Fyzikální vyšetření klienta sestrou, klinické příznaky. Fyzikální vyšetření lékařem. 6. týden: jednotlivé skupiny léků, nežádoucí účinky léků, vzájemná interakce léků 7. týden: použití a podávání lokálních a celkových anestetik, edukace pacienta 8. týden: vliv léčivých prostředků při podávání léků ovlivňujících dýchací systém s onemocněním dýchacích cest 9. týden: vliv léčivých prostředků při podávání léků ovlivňujících trávicí a vylučovací systém
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Studenti se seznámí s technikou fyzikálního vyšetření a s hodnocením celkového zdravotního stavu člověka, rozpoznají příznaky signalizující odchylky od zdravého vývoje. Zahrnuje ucelené informace o příznacích a symptomatologii systémpvých onemocnění a moderních diagnostických a vyšetřovacích metodách v klinických oborech medicíny. Předmět doplňují informace z farmakokinetiky a farmakodynamiky, seznamuje studenty se skupinami léčivých přípravků, jejich formami a zásadami podávání. Poskytuje informace o interakci léčivých přípravků a lidského organizmu.
Oborové znalosti: Student zná a umí popsat příznaky a symptomatologii jednotlivých systémpvých onemocnění a moderních diagnostických a vyšetřovacích metodách, zná přípravu pacienta na jednotlivá vyšetření a má znalosti o fyzikálním vyšetření sestrou a lékařem v klinických oborech medicíny. Oborové dovednosti: Student porozumí základním klinickým pojmům a orientuje se v základních vyšetřovacích metodách. Klinická farmakologie seznamuje studenty se základními poznatky v této oblasti, s problematikou žádoucích i nežádoucích účinků léků, jejich sledování patří k základním povinnostem sestry. Student umí provádět fyzikální vyšetření.
|
Předpoklady
|
Nebyl stanoven podmiňující předmět
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Seminární práce, kontrolní testy. Ústní zkouška
|
Doporučená literatura
|
-
DOBIÁŠ., V. Klinická propedeutika v urgentnej medicíne. Praha, 2013. ISBN 978-80-247-4570-1.
-
CHROBÁK, L. et al. Propedeutika vnitřního lékařství. Praha: Grada, 2006. 200s.. ISBN 80-247-0609-1.
-
NEJEDLÁ, M. 2006. Fyzikální vyšetření pro sestry. 1. vyd. Praha : Grada Publishing, 2006, 248s.. ISBN 80-247-1150-8.
-
PERLÍK, F. Základy farmakologie. Vyd. 2., Praha: Galén, 2011. ISBN 978-80-7262-759.
-
ŠPINAR, J. a kol. Propedeutika a vyšetřovací metody vnitřních nemocí. Grada, 2008. ISBN 978-80-247-1749-4.. Grada, 2008. ISBN 978-80-247-1749-4.
-
ZEMAN, M. a kol. Chirurgická propedeutika. Praha, 2011. ISBN 978-80-247-3770-6.
|