Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: 1.Úvod do speciální pedagogiky (předmět, cíle, metody, terminologie, jednotlivé obory speciální pedagogiky, systém vzdělávání, inkluze, poradenství - raná péče, SPC, legislativa). 2.Logopedie (uvedení do předmětu, klasifikace a etiologie řečových vad, možnosti terapie, specifika výchovy a vzdělávání jedinců s narušenou komunikační schopností). 3.Surdopedie (uvedení do předmětu, klasifikace a etiologie sluchových vad, specifika výchovy a vzdělávání jedinců se sluchovým postižením). 4.Tyflopedie (uvedení do předmětu, klasifikace a etiologie zrakových vad, specifika výchovy a vzdělávání jedinců se zrakovým postižením). 5.Psychopedie (uvedení do předmětu, klasifikace a etiologie mentálního postižení, specifika výchovy a vzdělávání jedinců s mentálním postižením). 6.Somatopedie (uvedení do předmětu, klasifikace a etiologie tělesných postižení a zdravotních oslabení, specifika výchovy a vzdělávání jedinců s tělesným postižením). 7.Etopedie (uvedení do předmětu, klasifikace a etiologie poruch chování, specifika výchovy a vzdělávání jedinců poruchami chování). 8.Parciální nedostatky (uvedení do předmětu, klasifikace a etiologie poruch učení a ADHD, ADD, specifika výchovy a vzdělávání jedinců neparciálními nedostatky). 9.Kombinované vady (uvedení do předmětu, klasifikace a etiologie kombinovaného postižení, specifika výchovy a vzdělávání jedinců s kombinovaným postižením). Témata seminářů: 1.Diagnostika ve speciální pedagogice (ukázky testů). 2.Praktické seznámení s jednotlivými typy řečových vad - nahrávky, videa. 3.Tyflopedie - kompenzační pomůcky 4.Surdopedie - kompenzační pomůcky 5.Psychopedie - sociální učení (ukázka práce s manuály pro jednotlivé činnosti). 6.Somatopedie - zájmové aktivity tělesně postižených. 7.Etopedie - závislosti. 8.Parciální nedostatky - grafomotorika. 9.Kombinované vady - hluchoslepota.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět seznamuje studenty se základními poznatky z jednotlivých oborů speciální pedagogiky. Umožňuje studentům naplnit jeden ze základních předpokladů pro jejich budoucí profesi - péči o zdravotně a mentálně postižené. Učí rozvoji komunikace a poznávacích procesů.
Odborné znalosti: V rámci teoretických znalostí student prokazuje schopnost charakterizovat jednotlivé obory speciální pedagogiky, používat odbornou terminologii vztahující se k dané problematice, schopnost popsat základní výchovné a vzdělávací postupy u jednotlivých typů postižení. Odborné dovednosti: Student umí navrhnout úpravy prostředí, didaktických pomůcek, hraček a pravidel dětských her pro dané typy postižení. Student dokáže aplikovat teoretické znalosti do praxe. Obecné způsobilosti: Student je schopen orientovat se v platné legislativě vztahující se ke vzdělávání jedinců s různým typem postižení, je schopen doporučit kompenzační pomůcky, je schopen aplikovat získané znalosti a dovednosti do ostatních předmětů
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Zápočet: 80% účast na výuce, prokázání odborných a praktických znalostí, písemnýtest Zkouška: ústní zkouška
|
Doporučená literatura
|
-
LECHTA, V. Inkluzivní pedagogika. Přeložila Tereza HUBÁČKOVÁ. Praha: Portál, 2016. ISBN 978-80-262-1123-5.. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-801-5.
-
LUDÍKOVÁ, L. a D. FINKOVÁ. Základy tyflopedie: předmět, cíle, techniky prostorové orientace a komunikace. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2010. ISBN 978-80-244-2627-3.. Olomouc: UP, 2005. ISBN 80-244-1154-7.
-
PECHAROVÁ, P. Speciální pedagogika - studijní opora. 2013.
-
Slowík, J. Speciální pedagogika. 2., aktualizované a doplněné vydání.. Praha: Grada, 2016.
|