Předmět: Protetika

» Seznam fakult » FZS » KE
Název předmětu Protetika
Kód předmětu KE/PROK9
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vostrý Michal, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Úvod do předmětu, odborné pojmy, vybrané amputace na horních a dolních končetinách, charakteristika protéz na horních a dolních končetinách, ortotika, calceotika a adjuvatika. Témata seminářů: 1. konzultace: Péče o amputační pahýl (protiotoková opatření, polohování?), nácvik manipulace s protézou a škola chůze s nácvikem pádů, praktické využití ergoterapie. Samostudium: Anatomie ramenního pletence a dolní končetiny, typy protéz a jejich základní charakteristika, problematika sociální a pracovní rehabilitace, diabetes mellitus - jako častá diagnóza u amputací.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Výuka je koncipována na získání celkového přehledu okruhů protetického oboru. Jednotlivé okruhy jsou pak podrobně zaměřeny na praktické využití vědomostí při práci s pacienty. Důraz je kladen na rozvíjení logického myšlení, na rozhodování se o typu pomůcek v závislosti na schopnosti identifikovat ztrátu funkcí neuromuskulárního aparátu.
Odborné znalosti: V rámci teoretických znalostí studenti prokazují schopnost charakterizovat jednotlivé amputace, používat odbornou terminologii vztahující se k dané problematice, schopnost popsat problematiku vztahující se k dané amputaci. Odborné dovednosti: Studenti umí navrhnout úpravy prostředí a vhodné využití kompenzačních pomůcek. Studenti dokáží aplikovat teoretické znalosti do praxe. Obecné způsobilosti: Student je schopen orientovat se v dané problematice, kde dokáže plnohodnotně s daným problémem pracovat. Je také schopen znalosti zde získané aplikovat v jiných předmětech.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

zápočet: ověření teoretických znalostí formou písemného testu, zkouška: formou ústní z tematických okruhů.
Doporučená literatura
  • BROZMANOVÁ, B. Ortopedická protetika.1.vyd. Martin, Osveta, 1990. 487 s.ISBN 80-217-0133-1.
  • EIS, E. Ortopedie a ortopedická protetika. 1.vyd. Praha, Avicenum, 1986. 288 s..
  • Hadraba, I. Ortopedická protetika. 1. vyd. Praha: UK. 2006. ISBN 80-246-1296-8.. 2006.
  • Chaloupka, R. a kol. Vybrané kapitoly z LTV v ortopedii a traumatologii. 1.vyd.Brno:NCO NZO Brno,2001,186s.ISBN 80-70-133-41-4. 2001.. 2001.
  • Kolektiv autorů. Léčebná rehabilitace. 1.vyd. Jinočany: H+H, 1994. 391 s..
  • MÜLLER, I. Bolestivé syndromy pohybového ústrojí v ordinaci praktického lékaře.1.vyd., Brno: IDVPZ, 1995. 120 s. ISBN 80-7013-196-9.
  • PANEŠ, V. Vybrané kapitoly z chirurgie, traumatologie a ortopedie. 1.vyd. Olomouc: Epava,1993.168s..
  • PECH J. Endoprotetika zápěstí se vztahem k revmarochirurgii. 1.vyd. Praha: Schola nova Commenium, 1996.11l s. ISBN 80-902184-0-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Ergoterapie (K19) Kategorie: Zdravotnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní