Předmět: Metody vědecké práce

» Seznam fakult » FZS » KE
Název předmětu Metody vědecké práce
Kód předmětu KE/MVE5
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrach Karel, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1.Základní pojmy: Průzkum a výzkum, výzkum základní a aplikovaný, kvalitativní a kvantitativní, pokus a šetření. 2.Typy klinických pokusů a studií, etické aspekty - informovaný souhlas. 3.Úvod do statistických šetření: Populace a výběr, identifikátory a statistické veličiny. 4.Dotazníky - typy veličin, pilotní šetření. 5.Elementární deskripce dat: Problematika četností včetně multiple responses, modus, kontingenční tabulka. 6.Kvantilové a momentové charakteristiky: Medián, průměr, směrodatná odchylka, box-plot. 7.Časová řada a její charakteristiky. 8.Ukázky využití MS-Office Excel (modus, medián, průměr, směrodatná odchylka, četnosti, kontingenční tabulka). 9.Výzkum realizovaný na FZS - exkurze do laboratoře. 10.Opakování.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět pokrývá problematiku vědecké práce od vymezení problému, volby adekvátní metody a vytvoření dotazníků až po vybrané možnosti statistické deskripce získaných informací. Cílem předmětu je především poskytnout studentům praktický návod, jak postupovat při zpracování bakalářské práce, včetně podání informací o možnosti zapojit se při tom do výzkumu realizovaného na fakultě.
Oborové znalosti: Absolventi předmětu znají zásady vědecké práce ve všech jejích fázích, tedy od plánování přes provedení až po publikování výsledků, dále znají také související etické normy. Oborové dovednosti: Absolventi předmětu umějí získat a pomocí elementárních statistických metod počítačově zpracovat data.
Předpoklady
Není stanoven podmiňující předmět.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Základním předpokladem je splnění docházky (min. 80% účast na přímé výuce). Dalším předpokladem je aktivní práce (kontrola vypracování průběžně zadávaných úkolů s využitím e-learningového prostředí Moodle).
Doporučená literatura
  • HAVEL, Z. a D. CIHLÁŘ. Vybrané neparametrické statistické postupy v antropomotorice.. Ústí n. L.: UJEP, 2011. ISBN 978-80-7414-402-8.
  • HNÍZDIL,J. Pokyny pro vypracování bakalář. práce zdravotnických oborů UJEP. Ústí nad Labem: ÚZS UJEP, 2006. ISBN 80-7044-759-1..
  • HRACH, Karel. Základy biostatistiky s využitím Excelu. Ústí n.L.: UJEP, 2011. 48 s. ISBN 978-80-7414-398-4..
  • JELÍNEK, M., et al. Jak psát závěrečné práce na FZS UJEP. Ústí n. L.: UJEP. 2016. 36 s.. Ústí n. L., 2015.
  • ZVÁROVÁ, J. Základy statistiky pro biomedicínské obory. Praha: Karolinum, 2001. 218 s. ISBN 80-7184-786-0.. Praha, 2007. ISBN 80-7184-786-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr