Předmět: Ergonomie

» Seznam fakult » FZS » KE
Název předmětu Ergonomie
Kód předmětu KE/ENEK9
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Beranová Radka, Mgr. DiS.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Hygiena práce - cíle, metody práce, realizace v praxi; Fyzikální, chemické a biologické faktory v pracovním prostředí, jejich vliv na zdraví a prevenci; Hodnocení zdravotních rizik, rizikové práce, lékařské preventivní prohlídky; Hygiena práce při jednotlivých činnostech v rámci ergoterapie. Fyziologie práce; Fyzická, senzorická, mentální zátěž při práci; Ergonomie - cíle, metody práce, ergonomické programy. Témata seminářů: 1. konzultace: Výkonnost člověka, uplatnění antropologie v ergonomii. Lokální svalová zátěž člověka při práci, adaptace na pracovní podmínky. Prevence pracovní zátěže a stresu, ergonomie pracovního místa. Vliv manipulace s břemeny na organismus. Ergonomie zdravotně postižených osob. Samostudium: Manipulace s břemeny, ergonomické zásady úpravy pracovních míst; Nemoci z DNJZ a jejich prevence; Intervenční programy a podpora zdraví na pracovišti.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko - praktický. Studenti se seznámí s hodnocením pracovních podmínek, fyzikálních, chemických a biologických faktorů pracovního prostředí jejich vlivu na zdraví, hodnocením zdravotních rizik, kategorizaci prací, se základy fyziologie práce a ergonomie, s hodnocením fyzické a senzorické zátěže při práci a s principy opatření na ochranu zdraví pracovníků.
Odborné znalosti: Studenti ovládají způsoby identifikace faktorů pracovního prostředí a jejich působení na zdraví pracovníků, hodnocení zdravotních rizik, kategorizaci prací, opatření na ochranu zdraví pracovníků. Studenti ovládají základy fyziologie práce, hodnocení fyzické, senzorické a mentální zátěže při práci a vlivu na zdraví pracovníků, zásady úpravy pracovních míst a přizpůsobování pracovních podmínek fyzickým a psychickým vlastnostem a danostem zaměstnanců. Studenti poznají zaměření ergonomie, zásady správné manipulace s břemeny a preventivní opatření k ochraně pohybového systému a prevenci nemocí z DNJZ a ergonomické zásady úprav pracovních míst a přizpůsobování pracovních podmínek osobám se změněnou pracovní způsobilostí. Odborné dovednosti: Studenti jsou schopni hodnotit zdravotní rizika při výkonu práce, zejména navrhnout ergonomické programy a vhodná preventivní opatření na ochranu zdraví, zejména při jednotlivých činnostech v rámci ergoterapie a vhodné uspořádání a úpravy pracovního místa pro osoby s různými hendikepy. Obecné způsobilosti: Student je schopen prakticky použít znalosti ergonomie v jednotlivých indikačních oblastech ergoterapie, a je schopen se samostatně a odpovědně rozhodovat v jen částečně známých souvislostech na základě rámcového zadání.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
zápočet: 75% úspěšnost zápočtového testu.
Doporučená literatura
  • GILBERTOVÁ, S. a O. MATOUŠEK. Ergonomie: optimalizace lidské činnosti. 1. vyd. Praha: Grada, 2002. ISBN 80-247-0226-6..
  • CHUNDELA, L. Ergonomie. 1. vyd. Praha, ČVUT, 2001. 171 s. ISBN 80-01-02301-X..
  • KIS, S. et al. Ergonómia. 1.vyd. TU Košice, 1991. 231 str. ISBN - 80-7099-074-0..
  • KOLEKTIV AUTORŮ. Pracovní lékařství. Díl I. - III. CIVOP Praha, 1995.
  • KRÁL, M. Ergonomie a její užití v technické praxi. 1. vyd. Ostrava: AKS,1994. 109. s. ISBN 80-85798-35..
  • MALÝ, S., KRÁL, M., a E. HANÁKOVÁ. ABC ergonomie. Praha: Professional Publishing, 2010. ISBN 978-80-7431-027-0..
  • TUČEK, M. a kol. Hygiena a epidemiologie pro bakaláře. Praha: UK, Karolinum, 2012. ISBN 978-80-246-2136-4..
  • ZEMANOVÁ, P., a Z., RUČKOVÁ, 2001. Jak si zachovat zdraví u počítače: od týmu odborných lékařů a terapeutů. Praha: Computer Press. ISBN 80-7226-546-6.. ISBN 80-7226-546-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Ergoterapie (K19) Kategorie: Zdravotnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní