Předmět: Introduction to Czech Culture I

» Seznam fakult » FUD » KDT
Název předmětu Introduction to Czech Culture I
Kód předmětu KDT/865
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky každý akademický rok
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Polanecký Jaroslav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přehled látky je obsažen v anotaci předmětu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
V tomto kurzu se studenti seznámí s českým kulturním prostředím a jeho umístěním do širšího středoevropského kontextu. Program přednášek bude zaměřen na systematickou a průřezovou prezentaci významných osobností literatury (Hašek, Čapek, Werfel, Brod, Kafka, Hrabal a Kundera), hudby (Dvořák, Janáček a Martinů), divadla (předválečná avantgarda) , Krejča, Radok), balet (Kilián, Klimentová) a film (?nová vlna?), kteří pracovali v kontextu českých zemí. Kurz se zaměří na popis České republiky jako země, jejíž historie a geografická poloha výrazně ovlivňují a inspirují moment různých tvůrčích aktivit. Předmět má srovnávací charakter; české země, ale také okolní země a národy jsou prezentovány jako součást větší entity, jejíž jednotlivé části se v různých dobách měnily pod vlivem vnějších i vnitřních historických událostí, ale jejichž společná existence vždy odrážela obraz širší koherentní entita. Program kurzu použije chronologickou historickou metodu jako vodítko pro usnadnění a sjednocení stanovisek přednášek. Souhrn historických bodů obratu bude respektovat různou úroveň předběžného informování studentů. Proto základní znalostní strukturou, která se stane výstupní platformou účastníků kurzu, bude obecný přehled historických událostí, jejich reflexe v obecném historickém kontextu a orientace v nejzákladnějších specifických autorských přístupech v celé škále uměleckých disciplín. Přestože smyslem předmětu je osvojení, bude důraz kladen na body, ve kterých si studenti mohou najít paralelu ve zkušenostech vyplývajících z vnímání jejich vlastních kultur. Kurz neopustí do roku 1945 jazykovou a národní rozmanitost a multikulturalitu obyvatel českých zemí a bude ji analyzovat na rozdíl od odlišného vývoje a politického odloučení následujících let. Zvláštní část se bude zabývat kulturou vzniklou pod tlakem nacistických a komunistických diktatur. 1. Úvod. 2. ? 3. Stručný historický a kulturní přehled. České země a mistři klasické hudby. 4. Fenomén: Jaroslav Hašek. Konec říše a začátky nového státu. 5. ? 6. Československo mezi avantgardním hnutím ve výtvarném umění a fotografii. 7. Devetsilův manifest; Avantgardní osvobozené divadlo. 8. Vizionář: Karel Čapek. 9. -10. Československo-německy mluvící židovští Belletristé. 11. -12. Baťův Zlín: Příběh podnikatele, Proroka a Phillanthrope; Iniciátor Baťových filmových studií; Zakladatel Art College. 13. Exkurze.
Získané způsobilosti představují zvládnutí a osvojení si znalostí v daném oboru, vycházejí z konkrétní anotace předmětu a směřují k naplnění profilu absolventa daného oboru.
Předpoklady
Úspěšné absolvování předcházejícího studia

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Projekt
Doporučená literatura
  • Bauer, Otto. Question of Nationalities. University of Minnesota, 2000.
  • Bruthansová, T.; Králíček J. Czech 100 Design Icons. Praha, 2005.
  • Brych, Vladimir. A Thousand Years of Czech Culture, Riches from the National Museum in Prague. Old Salem, 1996.
  • Čapek, Karel. R.U.R.. Players Press, 2002.
  • Hašek, J. The Good Soldier Svejk. Penguin Classics, 2005.
  • Kafka, F. The Castle. Shocken, 1998.
  • Karous, P. (ed.). Vetřelci a volavky (Atlas výtvarného umění ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace (1968-1989). Arbor Vitae, Řevnice, 2013.
  • Sachar, Howard, M. Dreamland, Europeans and Jews in the Aftermath of the Great War. Knopf Press, 2002.
  • Saver, Derek. The Coasts of Bohemia, A Czech History. Princeton University Press, 1998.
  • Spector, Scott. Prague Territories, National Conflict and Cultural Innovation in Franz Kafka´s Fin de Si?cle. University of California, 2000.
  • Storti, Craig. The Art of Crossing Cultures. Nicholas Breatey Pub, 2001.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr