Předmět: Tepelné zpracování kovů

» Seznam fakult » FSI » UTM
Název předmětu Tepelné zpracování kovů
Kód předmětu UTM/PY264
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Beneš Libor, prof. Dr. Ing. IWE
  • Michnová Lenka, Ing. Ph.D.
  • Kraus Pavel, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Podstata a účel tepelného zpracování. Klasifikace metod tepelného a chemicko-tepelného zpracování kovů. 2. Cíle a způsoby žíhání (na měkko, homogenizační/difúzní, normalizační, rekrystalizační, izotermické, žíhání na odstranění pnutí). 3. Kalení - podstata a způsoby (přímé, lomené, přerušované), kalicí teplota, prokalitelnost a její hodnocení. 4. Popouštění - podstata a způsoby, použití u nástrojových a konstrukčních ocelí, popouštěcí křehkost. 5. Procesy při chemicko-tepelném zpracování, jednotlivé způsoby (cementování, nitrocementování, nitridování, sulfonitridace, boridování, alitování). 6. Aktuální trendy, perspektivní materiály a technologie pro tepelné a chemicko-tepelného zpracování kovů. 7. Praktické aspekty technologií tepelného zpracování - oceli pro pružiny a valivá ložiska, konstrukční oceli, korozivzdorné (austenitické, martenzitické) oceli, nástrojové oceli. 8. Terminologie a klasifikace způsobů tepelného zpracování neželezných kovů. 9. Tepelné zpracování hliníkových slitin (homogenizační žíhání, žíhaní na měkko, odstranění vnitřního pnutí, rekrystalizační žíhaní). 10. Podstata a způsoby vytvrzování Al - slitin (cíl vytvrzování, postupy - přirozené a umělé vytvrzování). 11. Podstata a způsoby tepelného zpracování za tepla lisovaných práškových kovů (prášková metalurgie).

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Většina výrobních firem používá v některém bodu svého technologického procesu určitou formu tepelného zpracování materiálu. Při zpracování kovů, výrobě kovových polotovarů nebo hotových výrobků z kovových materiálů se nevyhneme tepelnému zpracování. Proto pracovníci pracující přímo ve výrobě, v technické přípravě, kontrole nebo v laboratoři, musí znát podstatu změn a jejich cíl, které nastávají při tepelném zpracování a získání takových vědomostí je cílem tohoto předmětu.
Zvládnutí základních znalostí a schopností stanovit vhodné postupy tepelného zpracování kovových materiálů. Znalost podstaty a průběhu dějů, probíhajících při tepelném zpracování kovů. Schopnost určit nejvhodnější postup tepelného zpracování pro daný případ použitého materiálu. Orientace v jednotlivých metodách tepelného zpracování a znalost jeho možného vlivu na materiál.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • CALLISTER, W. D., Jr. Materials Science and Engineering. John Wil, 2004.
  • FISCHER, U. a kol. Základy strojnictví. Europa - Sobotáles CZ s.r.o, 2004.
  • FREMUNT, P., KREJČÍK, J., PODRÁBSKÝ, T. Nástrojové oceli. Dům techniky Brno, 1994.
  • FREMUNT, P., PODRÁBSKÝ, T. Konstrukční oceli. Akadem. Naklad. CERM, s.r.o., Brno, 1996.
  • Michna Š., Nová, I. Technologie a zpracování kovových materiálů. 2008. ISBN 978-80-89244-38-6.
  • NOVOTNÝ, J., ŠANOVEC, J., BEDNÁŘ, B., KREIBICH, V. Technologie I. Vydavatelství ČVUT, Praha, 2006.
  • SINHA, S., KUMAR, A. Physical Metalurgy Handbook. Mc Graw Hill Handbooks, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství Studijní plán (Verze): Příprava a řízení výroby (17) Kategorie: Strojírenství a strojírenská výroba 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní