1. Úvod do radioanalytických metod. 2. Základní charakteristiky interakce ionizujícího záření, zdroje ionizujícího záření. 3. Vlastnosti alfa, beta a gama záření. 4. Zásady práce s radioaktivními látkami. 5. Detekce jaderného záření, chyby měření detekce. 5. Základní charakteristiky interakce ionizujícího záření (iontové, elektronové, elektromagnetické). 6. Detekce jaderného záření, radiochemické aktivační analýzy. 7. Radiofarmaceutika - radionuklidy pro nukleární medicínu
|
Cílem předmětu "RADIO-ANALYTICKÉ METODY STUDIA MATERIÁLŮ" je pochopit jejích využití při stanovení stopových koncentrací radioaktivních prvků ve studovaných materiálech. Předmět popisuje také zásady bezpečnosti práce s radioaktivními látkami. Náplň přednášek je možno rozdělit do následujících tematických okruhů: (i) záklády jederních reakcií a vlastností ionizujícího záření (ii) metody pro detekce ionizujícího záření (detekce alfa, beta a gama záření) a (iii) interpretace naměřených dat. Součástí předmětu "Radioanalytické metody studia materiálú" jsou analytické metody (neutronová difraktometrie a neutronové analytické metody, neutronová optika, prášková difrakce, gama spektrometrie, scintilační spektrometrie, sorpční stanovení výbraných radionuklidů).
Studenti získají celkový přehled v oblasti radioanalytických metod a jejích použití. Dále získají znalosti z oblasti jaderného výzkumu a o možnostech aplikaci těchto metod pro studium radioaktivních a neradioaktivních prvků.
|
-
KHAN, B. Radioanalytical chemistry. Springer, 2007.
-
MAJER,V. a kol. Základy jaderné chemie. SNTL/Alfa, 1981.
-
MAJER,V. a kol. Základy užité jaderné chemie. SNTL/Alfa, 1985.
-
NAVRÁTIL, O.; HÁLA, J.; KOPUNEC, F.; MACŠEK, V., R.; MIKULAJ, V.; LEŠETICKÝ, L. Nuclear Chemistry. Academia Praha, 1992.
-
TÖLGYESSY, J.; VARGA, Š.; KRIVÁŇ, V. Nuclear Analytical Chemistry I - V. University Park Press, London, 1971.
-
TYKVA, R.; SABOL, J. Stanovení nízké aktivity radionuklidů. ČVUT, FJFI, 1991.
|