Předmět: Spektrometrické a chemické analýzy kovů

» Seznam fakult » FSI » UTM
Název předmětu Spektrometrické a chemické analýzy kovů
Kód předmětu UTM/PV093
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Svobodová Jaroslava, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
nespecifikováno

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Spektrometrické a chemické analýzy kovů slouží ke zjišťování a potvrzení druhu materiálu, který je buď předepsaný pro konkrétní konstrukční či technologické řešení a to jak při výrobě nového zařízení, tak i v případě poruch provozovaného zařízení - materiálu. Předmět spektrometrické a chemické analýzy kovů je zaměřen na analytické metody rozboru chemického složení různých kovových materiálů, které slouží spolu s mechanickými zkouškami a metalografickými hodnocením ke komplexnímu posouzení kovového materiálu.
Studenti se seznámí s nejpoužívanějšími metodami spektrometrických a chemických analýz kovů. Součástí předmětu jsou, kromě základních principů vybraných metod a jejich praktického využití ve vědě, výzkumu a praxi, také základní teoretické poznatky ze stavby kovových materiálů a teorie elektromagnetického záření, které je základem všech metod. Tyto znalosti studenti uplatní ve výzkumu a to v rámci svých bakalářských, diplomových prací a následně i doktorských prací.
Předpoklady
1. Charakteristika kovů z hlediska atomové teorie. 2. Struktura atomových komplexů - základy krystalografie a uspořádání v krystalových strukturách. 3. Rozdělení kovových materiálů, základní vlastnosti. 4. Elektromagnetické záření a elektromagnetické spektrum. 5. Příprava vzorků pro spektrometrické a chemické analýzy kovů. 6. Metody spektrometrické a chemické analýzy kovů. 7. Chemická analýza v elektronové mikroskopii (EDS, WDS). 8. Stanovení chemického složení materiálů na bázi Fe, Al a Cu, Ti, Mg pomocí spektrální analýzy na bázi optické emisní spektrometrie (OES). 9. Analýzy objemového složení kovových materiálů, analýza koncentračních profilů v povrchových a podpovr-chových vrstvách materiálů (GD-OES). 10. Rentgenová difrakce a rentgenová fluorescence (XRF). 11. Rentgenová difrakce a rentgenová fluorescence (XRF), nedestruktivní analýzy chemického složení materiálů pomocí ručního rentgenového spektrometru. 12. Atomová absorpční spektrometrie (AAS, AES). 13. Aplikace spektrálních a chemických analýz kovů - příklady a praktické využití

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • ] SHARMA, S. K. et al. Handbook of Materials Characterisation. ISBN 978-3-319-92955-2.
  • HOLZBECHER, Z. Analytická chemie. Praha: SNTL, 1987.
  • KLOUDA, P. Moderní analytické metody. Ostrava, 2003.
  • SCHLEMMER, G.; BALCAEN, L.; TODOLÍ, J.L.; HINDS, M.E. Encyclopedia of Spectroscopy and Spectrometry. ISBN 978-31-10-501-087.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr