Vyučující
|
-
Michna Štefan, prof. Ing. PhD.
-
Michnová Lenka, Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Význam slévárenství a jeho historie, charakteristika slévárenské výroby a její rozdělení 2. Postup výroby netrvalých forem a jader 3. Technologicko - konstrukční pravidla slévárenské technologie a volba tvaru odlitku. Využití progresivních technologií odlévání při výrobě jednotlivých součásti u automobilů. 4. Moderní a produktivní slévárenské metody 5. Progresivní technologie výrovy forem - vytavitelný a vypařitelný model, V-proces, metoda C-Croning, metoda Shaw atd. 6. Počítačové simulační programy pro odlévání materiálu 7. Slévárenské materiály, vlastnosti, železné a neželezné kovy, přehled a popis. 8. Výroba tekutého kovu - ošetřování a rafinace taveniny, modifikování, očkování, zařízení k tavení a lití kovu atd. 9. Podstata, účel a princip modifikování a očkování u Al slitin a u Fe slitin (u slitin), vady odlitků, třídník vad, nápravná opatření k zamezení vzniku vad.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Hlavním cílem předmětu je souhrnný přehled a popis teoretického základu tváření kovů z pohledu průběhu plastické deformace za tepla i za studena, změny struktury a substruktury materiálu. Studenti získají základní vědomosti v oblasti tvářecích dějů, změny mechanických, fyzikálních, chemických a strukturálních vlastnosti při tváření, zákony plastické deformace, popis teorie a změn v materiálu v oblasti objemového tváření, popis činitelů ovlivňujících tvářitelnost, technologické podmínky tváření a jejích ovlivňování, zpevňování materiálu při tváření atd. Obsah předmětu: 1. Podstata tváření a rozdělení tvářecích pochodů. Podstata plastické deformace, tvářitelnost a technologická tvářitelnost, deformační odpor a stav napjatosti materiálu. 2. Hlavní činitele ovlivňující tvářitelnost materiálu. 3. Fyzikální podstata a podmínky vzniku plastické deformace, struktura pevných látek, látky krystalické a amorfní, krystalografické mřížky, Millerovy indexy, poruchy mřížky, dislokace, stanovení kritického napětí, hustota dislokací, Frank-Readův zdroj dislokaci, Orowanův ohyb ukotvených dislokaci apod. 4. Základní zákony plastické deformace a jejích použití v technologii tváření. 5. Vznik směrové a průřezové anizotropie mechanických vlastnosti při tváření a její vliv na mechanické vlastnosti materiálu. 6. Precipitace při plastické deformaci materiálu a její ovlivňování. 7. Zpevňování trvalou deformací za studena. Zotavení a rekrystalizace. 8. Vliv metalurgických činitelů na tvářitelnost oceli. 9. Principy a podmínky plošného tváření materiálu. 10. Principy a podmínky objemového tváření materiálu. 11. Zlepšení podmínek při tváření, eliminace smykového napětí mazáním povrchu materiálu. 12. Mechanizmus trvalého porušení soudržnosti materiálu a jeho oddělení.
|
Předpoklady
|
Studenti se seznámí a budou ovládat metody výroby odlitků se zřetelem na technologická pravidla volby slévárenské technologie, eliminaci vad a maximální efektivitu výroby a s možnosti využití progresivních technologií odlévání při výrobě automobilových součásti.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
|
Doporučená literatura
|
-
B. BEDNÁŘ. Technologičnost konstrukce odlitků. UJEP 2005..
-
I. NOVÁ, I. NOVÁKOVÁ, J. BRADÁČ, J. TECHNOLOGIE I. - slévání a svářování, 2006.
-
I. NOVÁ. Teorie slévání I. Liberec 2006. 2006.
-
J. KOREŇ, A. PRIBULOVÁ. Vybrané kapitoly zo zlievárenských technológií..
-
J. PLACHÝ, M. NĚMEC. Metalurgie a technologie slévárenských slitin. 1993.
-
NOVOTNÝ, J. A KOL. Technologie I. Slévárenství, tváření a povrchové úpravy.
-
Š. Michna a kol. Encyklopedie hliníku,kapitola 4, 6, 7, 200. 2005.
-
Š. Michna, I. Nová. Technologie a zpracování kovových materiálů, 2008. 2008.
-
T. GRÍGEROVÁ, T. a kol. Zlivárenstvo neželezných kovov. 1988.
-
Z. BERÁNEK. Slévárenství. 1997.
|