1. Úvod - základní rozdělení metod NDT, účel NDT, výhody a nevýhody 2. Vady materiálu a výrobků, základné třídění vad, jejich charakteristika a kontrola 3. Vizuální metody - úvod, provedení vizuální kontroly, hodnocení vad, 4. Kapilární metody - princip metody, rozdělení, provedení a hodnocení 5. Magnetické a elektromagnetické metody - úvod, principy, provedení, hodnocení 6. Metoda vířivých proudů - princip metody, rozdělení, postupy kontroly, jiné aplikace 7. Zkoušky ultrazvukem - úvod, princip metody, postupy, zařízení 8. Radiografická metoda (prozařování) - úvod, princip metody, postupy 9. Základy ostatních vybraných nedestruktivních metod - metoda rozptylových toků, metoda akustické emise, termografie? 10. Příklady praktického využití vybraných NDT metod při kontrole materiálů a výrobků 11. Technické normy používané v NDT - základní přehled norem, kvalifikace a certifikace
|
Cílem předmětu jsou obecné základy nedestruktivních metod, se kterými je se možné setkat v praxi. Důležitou součásti předmětu je charakteristika povrchových a vnitřních vad, kvůli kterým se NDT kontroly používají. Předmět se věnuje jak jednodušším, méně technicky náročným NDT metodám, tak i složitějším, u kterých se klade důraz na pochopení základních principů a jejich využití a aplikaci v praxi. Předmět věnuje pozornost taky normám, které jsou nedílnou součásti praktického zkoušení pomocí NDT metod.
Studenti získají ucelený přehled o metodách NDT, jejich možnostech použití na kontrolu výrobků a odhalování vad na povrchu nebo uvnitř materiálu.
|