Předmět: Vybrané kapitoly z nauky o materiálech

» Seznam fakult » FSI » UTM
Název předmětu Vybrané kapitoly z nauky o materiálech
Kód předmětu UTM/PU004
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Michna Štefan, prof. Ing. PhD.
  • Michnová Lenka, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vnitřní stavba kovů a slitin. Základy krystalografie. Dislokace - vznik, pohyb dislokaci, dislokace u litého materiálu, vztah mezi dislokacemi a vlastnostmi materiálu. 2. Základy termodynamiky kovů a jejich slitin. Krystalizace kovu a jejich slitin - vznik nehomogenit a jejích eliminace. 3. Difúze v pevných látkách- podstata, princip a mechanismus difúze, parametry ovlivňující difúzi a způsoby difúze, difuzí koeficient atd. 4. Rovnovážný diagram Fe-C, Slitiny železa s uhlíkem - oceli a litiny. 5. Perlitická, bainitická a mertenzitická přeměna. Diagramy IRA a ARA. Žíhání a kalení oceli. 6. Chemicko - tepelné zpracování povrchů kovů a difúzní procesy v rámci tepelného zpracování kovů (nitridování, cementování, boridování. 7. Slitiny na bázi Al pro lití - vlastnosti, rozdělení, označování, význam, možnosti zpracování, použití, a výroba. Tepelné zpracování Al slitin - vytvrzování, homogenizační a rekrystalizační žíhaní. 8. Slitiny na bázi Mg a Ti- rozdělení, označování, význam, použití, vlastnosti a jednotlivé skupiny slitin. 9. Slitiny na bázi Cu - rozdělení, označování, význam, použití. 10. Nekonvenční materiály - práškové a kompozitní materiály atd. 11. Nanotechnologie a nanomateriály - fullereny jako základní stavební kámen nanotechnologie, samoopravitelné materiály, inteligentní materiály, vlastnosti a použití, nanokompozity a nanopovlaky. Uhlíkové nanotrubice, nanovlákno, nanochémie.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Hlavním cílem předmětu jsou obecné základy teorie vnitřní stavby kovů a slitin s využitím poznatků z fyziky kovů a souvislost s různými technologickými procesy. Procesy probíhající v materiálech v oblasti struktury, substruktury v souvislosti s technologickými procesy a jejich vliv na celkové vlastnosti materiálů. Změny probíhající v materiálu v důsledku těchto vnitřních procesů a cesty vedoucí ke zlepšování vlastnosti materiálu v důsledku těchto procesů. Vybrané kapitoly z nauky o materiálech podávají také základní přehled o Fe slitinách z hlediska jejích vlastnosti a použití a dále o celé škále neželezných materiálů (Al, Mg, Ti, Cu) s ohledem na jejich vlastnosti, použití. Předmět dává prostor také novým směrům v oblasti materiálů a to nanomateriálům a kompozitům. Cílem je získat na počátku studia nezbytné základní informace, na které bude možno navázat v dalším studiu. Věnuje také pozornost zejména vnitřní stavbě materiálů a souvislostem jejich vlastností se strukturou a možnosti její ovlivňování v rámci technologického zpracování.
Studenti získají celkový přehled v oblasti železných a neželezných materiálů, jejích vlastnosti a možnosti použití. Dále získají znalosti z oblasti základů nauky o materiálech a o možnostech ovlivňování jejích vlastnosti.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • MACHEK V., SODOMKA J. Struktury kovových materiálů - 1. část. Vydavatel ČVUT v Praze, 2006. ISBN ISBN 80-01-03379-.
  • MICHNA, Š., LUKÁČ, I., OČENÁŠEK, V., KOŘENÝ, R., LOUDA, P., DRÁPALA, J., SCHNEIDER, H., MIŠKUFOVÁ, A., A KOL. Aluminium Materials and Technologies from A to Z. Adin Prešov, 2007. ISBN 80-89041-4.
  • Michna, Š., Michnová, L. Neželezné kovy (učební texty). UJEP v Ústí nad Labem, 2014. ISBN 978-80-260-7132-7.
  • NOVOTNÝ, J., MICHNA, Š., JANOVEC, J. Vybrané kapitoly z fyziky kovů a fraktografie. UJEP v Ústí nad Labem, 2019. ISBN 978-80-7561-8.
  • Ptáček, L. a kol. Nauka o materiálu I. CERM Brno, 2003. ISBN 80-7204-283-1.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr