Vyučující
|
-
Vysloužilová Daniela, Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Podnik jako součást národního hospodářství (jako ekonomický subjekt - systém), podnik a podnikání. 2. Struktura majetku podniku. Druhy kapitálu podniku. Rozvaha podniku. 3. Náklady, výnosy, tržby. Hospodářský výsledek. Zisk a jeho druhy. 4. Vazba mezi hospodářským výsledkem a cash flow, princip nepřímého výpočtu cash flow. 5. Strategie podniku, analýza silných a slabých stránek, cíle podniku a opatření pro jejich dosažení. 6. Život podniku a jeho rozvoj. Pokrok, rozvoj, inovace, předmět inovací, výrobkové a technologické inovace. 7. Organizace podniku, charakteristika hlavních typů organizační struktury jeho útvarů. Kapacita, fond času činnosti zařízení, kapacitní propočty. 8. Základní principy řízení podniku. Kontrolní a rozborová činnost 9. Kapacita. Časový fond zařízení. Využití výrobní kapacity. Kapacitní propočty. 10. Zásoby, zásobování, řízení zásob, obrat zásob, optimální zásoba. 11. Kalkulace nákladů a návrh odbytové ceny. Stanovování tarifů. 12. Investiční činnost podniku. Skladba investičních nákladů. Rozhodování, příprava a realizace investic. 13. Varianty a srovnávání investic a inovací. Metody hodnocení investic a inovací
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Příprava na zápočet
- 26 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Tento kurz je zaměřen na interdisciplinární chápání podstaty zakládání podniků, života a zániku podniku, základních činností s fungováním podniků.
Po úspěšném absolvování kurzu budou studenti schopni: - Shrnout základní typologii podniků a jednotlivých forem podnikání, - Formulovat podnikatelský plán a podnikatelský rozpočet, - Vypočítat optimalizační úlohy podnikatelských subjektů v oblasti nákupu, výroby, kapacity výroby a stanovení kalkulace nákladů, - Rozlišit majetkovou a kapitálovou strukturu podniku, - Popsat skladbu tržeb výnosů na základě základních účetních dokumentů, - Zhodnotit jednotlivé činnosti podniku pro inovační změny v investiční a personální politice podniku.
|
Předpoklady
|
Doporučené absolvování kurzu Mikroekonomie I.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Účast na přednáškách a cvičeních je doporučena, ale není povinná. Hodnocení proběhne standardním způsobem na základě následujících požadavků: - Průběžná práce na analýze vybrané společnosti a její prezentace na cvičení - Průběžné testy - Závěrečný zkouškový test Průběžné a zkouškové testy se budou realizovat ve škole a budou mít formu písemného testu, v testu pak bude kombinace otevřených, uzavřených otázek a případně i jednoduchý příklad k řešení. Pro úspěšné absolvování průběžných testů je požadováno prokázání 70% znalostí. Absolvování všech průběžných testů a průběžná prezentace analýzy v průběhu semestru jsou podmínkou pro udělení zápočtu. Na průběžné testy bude mít student dva náhradní termíny v průběhu semestru. Závěrečný zkouškový test bude mít podobu rozhodování o pravdivosti výroků s odečítáním bodů za špatné odpovědi. Pro získání celkového skóre na škále 0-100 bodů bude udělena známka podle následujícího klíče: 100-90 bodů známka výborně (1) 89-75 bodů známka velmi dobře (2) 74-60 bodů známka dobře (3) 59-0 bodů známka nevyhověl(a) (4)
|
Doporučená literatura
|
-
Mikovcová H.,Schollová. H. Praktikum podnikové ekonomiky. Aleš Čeněk Plzeň, 2006.
-
PITTNER, M., ŠVEJDA, P. Řízení inovací v podniku. Asociace inovativního podnikání, 2004. ISBN 80-238-9289-4.
-
SEDLÁČEK, J. Cash flow. Computer Press Brno, 2003. ISBN 80-7226-875-9.
-
SMEJKAL, V.; RAIS, K. Řízení rizik ve firmách a jiných organizacích. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3051-8.
-
Synek M. a kol. Podniková ekonomika. C. H. Beck, Praha, 2006. ISBN 80-7179-892-4.
-
SYNEK, M. Manažerská ekonomika. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3494-.
|