Předmět: Materiály tepelně energetických zařízení

» Seznam fakult » FSI » UTM
Název předmětu Materiály tepelně energetických zařízení
Kód předmětu UTM/KV122
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Beneš Libor, prof. Dr. Ing. IWE
  • Kříž Antonín, prof. Dr. Ing. IWE
Obsah předmětu
1. Struktura a provozními parametry energetických zařízení v ČR. Trendy vývoje. 2. Korozní, teplotní a radiační poškozování materiálů v energetice. 3. Požadavky na materiály pro energetiku. 4. Nelegované jakostní a ušlechtilé oceli. Legované ušlechtilé oceli, slitiny niklu. 5. Nové oceli pro vysoko-parametrickou energetiku T23, T24, P91, T92. 6. Způsoby označovaní materiálů v energetice dle ČSN, EN, AISI. 7. Kotlové materiály, přehřívákové trubky a parovody. 8. Zbytková životnost provozovaných a historických energetických zařízení. 9. Klasické a nové materiály na lopatky a rotory parních turbín a na součásti turbogenerátoru. 10. Zvýšené korozní napadení při spalování biomasy, modifikace komponent spalovacích kotlů. Kogenerační jednotky. 11. Kombinované opotřebení vodních turbín, materiály a technologie pro jejich výrobu. 12. Materiály na vybrané komponenty jaderných elektráren - tlaková nádoba, primární potrubí, parogenerátory, cirkulační čerpadla, sekundární potrubí, kontejnery vyhořeného paliva. 13. Kovové a nekovové materiály větrných elektráren, fotovoltaické články.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podat základní přehled o hlavních požadavcích na materiály pro energetický průmysl, včetně jaderné energetiky. Rovněž je představena struktura energetické základny ČR a provozními parametry zařízení. Studenti získají orientaci v problematice žáru-pevnosti, žáruvzdornosti, křehkého lomu, korozní a radiační odolnosti, resp. opotřebení. Dále jsou představeny následující okruhy a oblasti: Způsoby označovaní materiálů v energetice dle ČSN, EN, AISI. Perspektivní materiály pro vysoko-parametrickou energetiku. Zbytková životnost energetických zařízení. Lopatkové a rotorové materiály parních turbín. Oceli na součásti turbogenerátoru. Kotlové materiály, přehřívákové trubky a parovody. Materiály na součásti vodních turbín. Oceli na vybrané komponenty jaderných elektráren. Svarové spoje v energetice a jejich specifika v podmínkách mechanických, tepelných, (elektro)chemických, resp. a radiačních vlivů okolního prostředí.
- Orientace v oblasti materiálů pro tepelně energetická zařízení - v jejich klasifikaci a možnostech použití. - Znalost základních požadavků na materiály pro energetická zařízení a materiálové odezvy na ně. - Volba materiálu pro energetická zařízení, možností aplikací, resp. zastupitelnosti používaných materiálů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Bendick, W. New Low Alloy Heat Resistant Ferritic Steels.
  • BENEŠ, L., BORKOWSKI, S., ŠVANDA, P., ULEWICZ, R., SELEJDAK, J. Technické materiály (nejen) pro dopravní techniku. Univerzita Pardubice, 2010. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2010. ISBN 978-80-7395-248-8.
  • Čadek, J. Creep in Metallic Materials. Academia Praha, 1988.
  • Číhal, V. Korozivzdorné oceli a slitiny.. Academia Praha, 1999.
  • Fiala, J., Mentl, V., Šutta, P. Struktura a vlastnosti materiálů. Academia Praha, 2003.
  • Koutský, J. Slitinové oceli pro energetické strojírenství. SNTL Praha, 1981.
  • Pluhař, J. Fyzikální metalurgie a mezní stavy materiálu. SNTL Praha, 1987.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr