Vyučující
|
-
Michna Štefan, prof. Ing. PhD.
|
Obsah předmětu
|
1. Význam slévárenství a jeho historie, charakteristika slévárenské výroby a její rozdělení 2. Postup výroby netrvalých forem a jader 3. Technologicko - konstrukční pravidla slévárenské technologie a volba tvaru odlitku. Využití progresivních technologií odlévání při výrobě jednotlivých součásti u automobilů. 4. Moderní a produktivní slévárenské metody 5. Progresivní technologie výrovy forem - vytavitelný a vypařitelný model, V-proces, metoda C-Croning, metoda Shaw atd. 6. Počítačové simulační programy pro odlévání materiálu 7. Slévárenské materiály, vlastnosti, železné a neželezné kovy, přehled a popis. 8. Výroba tekutého kovu - ošetřování a rafinace taveniny, modifikování, očkování, zařízení k tavení a lití kovu atd. 9. Podstata, účel a princip modifikování a očkování u Al slitin a u Fe slitin (u slitin), vady odlitků, třídník vad, nápravná opatření k zamezení vzniku vad.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Studenti získají přehled a základy z teorie slévání neželezných kovů a oceli. Obsah je zaměřen na vlastnosti roztavených slitin, rafinaci a čištění slitin kovů, krystalizace slévárenských slitin, postupům výroby odlitku z hlediska konstrukčních pravidel, vtokové soustavě a její výpočtů a oblasti počítačové simulace ve slévárenství. Obsah předmětu: 1. Přehled dějinného vývoje výroby a zpracování kovů. 2. Slévárenství jako výrobní proces. 3. Termodynamická soustava a složka, slitina, pevná kovová fáze, intermetalická fáze, přimíšeniny a nečistoty, polykrystalická struktura atd. 4. Základy krystalizace a segregačních pochodů - krystalizace čistých kovů a slitin, mikro a makrosegregace, pásmová segregace, rozdělení prvků mezi tekutou a tuhou fází atd. 5. Mechanismus a principy očkování taveniny a modifikování Al slitin a litiny. 6. Rafinace, čištění a odplynění taveniny neželezných kovů - rafinační postupy a metody u slitin neželezných kovů, odstranění nekovových nerozpustných vměstků, vměstky exogenní a endogenní. 7. Způsoby dezoxidace ocelí - dezoxidace hliníkem, titanem, vápníkem, lantanidy, srážecí dezoxidace více prvky, extrakční dezoxidace, dezoxidace ve vakuu apod. 8. Vliv síry (a sulfidů) a uhlíku na vlastnosti oceli, odsíření oceli, vliv ostatních nečistot na vlastnosti oceli. Vady odlitků. 9. Sekundární metalurgie u ocelí - rozdělení, princip a použití jednotlivých metod sekundární metalurgie, rafinace taveniny inertními plyny, použití strusek atd. 10. Postup výroby odlitků a základní konstrukční pravidla při výrobě odlitků. 11. Vtoková soustava a její výpočet. Nálitky a stanovení jejích velikosti. Formovací rámy. 12. Počítačové simulační programy pro odlévání materiálu jako moderní nástroj pro získání kvalitních odlitků.
|
Předpoklady
|
Studenti se seznámí a budou ovládat metody výroby odlitků se zřetelem na technologická pravidla volby slévárenské technologie, eliminaci vad a maximální efektivitu výroby a s možnosti využití progresivních technologií odlévání při výrobě automobilových součásti.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
|
Doporučená literatura
|
-
B. BEDNÁŘ. Technologičnost konstrukce odlitků. UJEP 2005..
-
I. NOVÁ, I. NOVÁKOVÁ, J. BRADÁČ, J. TECHNOLOGIE I. - slévání a svářování, 2006.
-
I. NOVÁ. Teorie slévání I. Liberec 2006. 2006.
-
J. KOREŇ, A. PRIBULOVÁ. Vybrané kapitoly zo zlievárenských technológií..
-
J. PLACHÝ, M. NĚMEC. Metalurgie a technologie slévárenských slitin. 1993.
-
NOVOTNÝ, J. A KOL. Technologie I. Slévárenství, tváření a povrchové úpravy.
-
Š. Michna a kol. Encyklopedie hliníku,kapitola 4, 6, 7, 200. 2005.
-
Š. Michna, I. Nová. Technologie a zpracování kovových materiálů, 2008. 2008.
-
T. GRÍGEROVÁ, T. a kol. Zlivárenstvo neželezných kovov. 1988.
-
Z. BERÁNEK. Slévárenství. 1997.
|