Předmět: Materiály v energetice

» Seznam fakult » FSI » UTM
Název předmětu Materiály v energetice
Kód předmětu UTM/KU101
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kuśmierczak Sylvia, doc. Ing. PhD.
Obsah předmětu
1. Vlastnosti kovů a slitin: základní rozdělení. 2. Struktura tuhých látek, stavba atomu, stavba hmoty, vazba mezi atomy, základy krystalografie. Poruchy krystalové struktury, difuse. 3. Krystalizace kovů a jejich slitin. Rovnovážné binární diagramy. 4. Konstrukční materiály - úvod. Slitiny Fe s C: tepelné zpracování: žíhání, kalení, popouštění, zušlechťování. Chemicko - tepelné zpracování: cementování, nitridování a další způsoby. 5. Neželezné kovy a jejich slitiny: Al, Cu - rozdělení, vlastnosti, tepelné zpracování, použití. 6. Neželezné kovy a jejich slitiny: Mg, Ti, Ni - rozdělení, vlastnosti, tepelné zpracování, použití. 7. Materiály pro vodiče: materiály na bázi Al, Cu - požadavky, vlastnosti, představitele., použití. Ag, Au, Pt, elektrovodný uhlík a jeho aplikace, bimetaly - vlastnosti, aplikace. 8. Elektro - izolační materiály: pevné (plasty, keramika, sklo, ?), kapalné (oleje minerální, silikonové), plynné (SF6, N2), pryskyřice, laky, papír, kaučuky, slída, atd. 9. Tepelně - izolační materiály: rozdělení, požadavky, vlastnosti, aplikace. Minerální a jiné vlny, polymateriály - polystyren, polyuretan, nástřikové hmoty, atd. 10. Magnetické, feromagnetické materiály - požadavky, vlastnosti, představitele. Magneticky měkké a tvrdé materiály - druhy, vlastnosti, použití, zejména křemíková ocel. 11. Zkoušení vlastností - metody destruktivní, nedestruktivní.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout studentům poznatky o základních vlastnostech a aplikaci kovových a nekovových materiálů v energetice. Předmět obsahuje informace o základech krystalografie, vlastnostech materiálů, které se vyžadují buď při technologických procesech, anebo podmiňují funkci konečného využití materiálu v energetice, jakož i o ovlivňování těchto vlastností postupy tepelného a mechanického zpracování.
Studenti získají základní znalosti o stavbě, vlastnostech, způsobech tepelného a chemicko-tepelného zpracování materiálů uplatňujících se v energetice a budou se v této problematice orientovat. Získají praktické zkušenosti s hodnocením mechanických vlastností materiálů za použití příslušných norem a měřících zařízení.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Bouda, V., Hampl, J. a kol. Materiály pro elektrotechniku. ČVUT v Praze, 2000.
  • Lipták, J., Sedláček, J. Úvod do elektrotechnických materiálů. FEL ČVUT v Praze, 2008.
  • Machek, V., Sodoma, J. Nauka o materiálu - 1. část, Struktury kovových materiálů, ČVUT,. 2006. ISBN ISBN 80-01-03379-.
  • Machek, V., Sodoma, J. Nauka o materiálu - 2. část, Vlastnosti kovových materiálů, ČVUT,. 2007. ISBN ISBN 978-80-01-03.
  • Michna Š., Lukáč I., Očenášek V., Kořený R., Drápala J., Schneider H., Miškufová A. a kol. Encyklopedie hliníku, ADIN. 2005. ISBN ISBN 80-89041-88-.
  • Ptáček, L. a kol. Nauka o materiálu I, CERM.
  • Ptáček, L. a kol. Nauka o materiálu II, CERM. Brno, 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr