Předmět: Diagnostika a zkoušení vozidel

» Seznam fakult » FSI » USE
Název předmětu Diagnostika a zkoušení vozidel
Kód předmětu USE/PY059
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Soukup Josef, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Předmět seznamuje studenty s významem a základy zkoušení motorových vozidel. Seznámí se s druhy a podmínkami zkoušek (zkoušky jízdních vlastností, výkonové a brzdné zkoušky, měření vnějšího a vnitřního hluku, stability a řízení, zkouškami ústrojí a dílů, apod.), s měřením a vyhodnocováním dat. Pozornost je věnována i diagnostice automobilů. 1. Základní pojmy, druhy a podmínky zkoušek, měření a vyhodnocování dat, přenos dat, chyby měření. 2. Měření hmotnostních parametrů vozidel, těžiště a momentů setrvačnosti. 3. Měření základních výkonových parametrů (otáček, rychlosti, zrychlení, výkonu, spotřeby paliva). 4. Vozidlové zkušebny, jízdní simulátory, klimatické a vzdušné tunely. 5. Vozidlové zkušebny (malé a velké), provedení, použití. Měření hluku (vnějšího a vnitřního). 6. Zkoušení brzdových soustav, diagnostika brzdových soustav. 7. Zkoušky odpružení a tlumičů, pohodlí jízdy, plavnost jízdy, zkoušky řiditelnosti. 8. Zkoušení a diagnostika převodového ústrojů, spojek, diagnostika pneumatik, vyvažování pneumatik, Zkoušky bezpečnosti vozidel. 9. Automobilová diagnostika, základní měřící přístroje pro diagnostiku, diagnostika motoru. 10. Diagnostika zapalovacích a vstřikovacích soustav, měření emisí vozidlových motorů, měření kouřivosti vznětových motorů. 11. Diagnostika topení a chlazení, diagnostické linky. Evropská palubní diagnostika EOBD.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty s významem a základy zkoušení motorových vozidel. Seznámí se s druhy a podmínkami zkoušek (zkoušky jízdních vlastností, výkonové a brzdné zkoušky, měření vnějšího a vnitřního hluku, stability a řízení, zkouškami ústrojí a dílů, apod.), s měřením a vyhodnocováním dat. Pozornost je věnována i diagnostice automobilů.
Student se seznámí se základy konstruování a principy navrhování vozidel, tyto znalosti si prohloubí v oblasti zkoušení a diagnostiky jejich vlastností. Tyto znalosti pak umí aplikovat na všechny procesy navrhování, zkoušení, případně diagnostiky jednotlivých částí vozidel, jejich provozních a užitných vlastností.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Škapa, P. Bezpečnost a zkoušen vozidel, VŠB TU Ostrava.
  • VLK, F. Zkoušení a diagnostika motorových vozidel. Nakladatelství Vlk, Brno, 2001. ISBN 80-238-6573-0. ISBN 80-238-6573-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr