1. Základní pojmy a jevy využívané v elektrických strojích, rozdělení elektrických strojů. 2. Druhy, konstrukce, princip a použití transformátorů. 3. Pracovní režimy transformátorů. 4. Provoz transformátorů v elektrizační soustavě. 5. Druhy, konstrukce, princip a použití asynchronních strojů. 6. Pracovní režimy asynchronních strojů, kruhový diagram, moment. 7. Provozní vlastnosti asynchronních strojů. 8. Druhy, konstrukce, princip a použití synchronních strojů. 9. Pracovní režimy synchronních strojů. 10. Provoz synchronních generátorů v elektrizační soustavě, synchronní motory. 11. Druhy, konstrukce, princip a použití stejnosměrných strojů. 12. Pracovní režimy stejnosměrných strojů, komutace. 13. Provozní vlastnosti stejnosměrných motorů. 14. Střídavé komutátorové motory, speciální elektromotory.
|
Význam předmětu spočívá v získání základního přehledu o točivých a netočivých elektrických strojích z pohledu teoretického i praktického. Předmět navazuje na získané znalosti z fyziky, matematiky a elektrotechniky. Zabývá se druhy, konstrukcí, principy, pracovními režimy, provozními vlastnostmi a použitím elektrických strojů. Součástí předmětu jsou praktická měření na elektrických strojích.
Student se orientuje v konstrukci elektrických strojů. Student se orientuje v diagramech popisujících chod elektrických strojů. Student dokáže zapojit a provést měření na elektrických strojích.
|