Předmět: Strojní součásti II

» Seznam fakult » FSI » USE
Název předmětu Strojní součásti II
Kód předmětu USE/PX029
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Klimenda František, Ing. Ph.D.
  • Krmela Jan, prof. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah předmětu: 1. Úvod, princip dimenzování komponent na základě rozboru zatížení a vlastností materiálu, dovolené namáhání, bezpečnost, součásti konstrukční dokumentace pro výrobu, normalizace, spoje materiálové: svary, pájení a lepení. 2. Spoje protknutím: závity, šrouby a matice s příslušenstvím, svěrná síla a utahovací moment, pohybové šrouby, kolíky, nýty. 3. Spoje obemknutím: hřídel s nábojem na kuželu, nalisovaným, na peru a na drážkách, dělená objímka stažená šrouby. 4. Osy a hřídele: pevnost statická i dynamická, vliv vrubů, průhyb osazeného hřídele na dvou podpěrách, kritické otáčky a principy vyvažování. 5. Ložiska a hřídelová těsnění: druhy tření, ložiska kluzná a valivá, vlastnosti maziv, těsnící součásti, centrování ložisek, vík a přírub. 6. Ozubená kola I: převod, přenos momentu a výkonu, druhy ozubených kol, vytvoření a záběr evolventního ozubení, čelní kola s přímými zuby, rozměrové veličiny, korekce proti podříznutí, úprava osové vzdálenosti, vnitřní ozubení. 7. Ozubená kola II: čelní kola se šikmými zuby, rozměry, korekce, šroubová kola, síly od ozubení, pevnost a otlačení zubů, návrh ozubení. 8. Ozubená kola III: kuželová kola zejména s přímým ozubením, šnekový převod, druhy šneků a kol, provedení ozubených kol, údaje na výkresech, materiály, lícování čelních kol, kontrolní měření zubů, mazání. 9. Konstrukce tuhých převodů, planetová soukolí. 10. Ohebné převody: lana, řemeny, řetězy, variátory. 11. Spojky neovládané různého určení, vinuté pružiny a kloubové hřídele. 12. Spojky ovládané mechanicky a hydraulicky, hydrodynamické spojky. 13. Brzdy: pásová, čelisťová, kotoučová, hydrodynamická (retardér).

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Strojní součásti jsou komponenty všeobecného použití ve stavbě strojů a jako takové nejčastějším předmětem normalizace. Co do složitosti jde o komponenty od jednotlivých součástí po celky střední složitosti. Cílem předmětu je poskytnout studujícím znalosti o základních druzích strojních součástí ve vztahu k normalizaci a jejich výrobě, o jejich funkci a vlastnostech jakož i o spojení komponent ve vyšší celky. Jelikož účelem výroby je dát na trh komponenty spolehlivé, patřičně trvanlivé a bezpečné, musí být studující schopni je posuzovat i navrhovat po stránce pevnostní, rozměrové i materiálové a být seznámeni s novými poznatky v tomto oboru. Studující musí dále získat dovednosti ve čtení výkresů a vytváření konstrukční dokumentace podložené výpočty.
Student je schopen se orientovat v problematice namáhání strojních součástí a jejich užití. Samostatně dokáže - navrhnout a provést základní výpočet součásti a dalších strojních vybavení, - rozhodovat o typu a rozsahu použití, vhodnosti a technologické návaznosti jejich návrhu a použití.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Grečenko, A. Strojní součásti. 2000.
  • Jančík, L., Zýma, J. Části a mechanizmy strojů. 1996.
  • Kolektiv. Slovník spisovné češtiny. 1995.
  • Kolektiv. Strojírenská příručka, zejména svazky 5 a 6. 1994.
  • Křivý, J. Výběr z norem pro konstrukční cvičení. Sešit č. 3. Součásti pohonů. 1997.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství Studijní plán (Verze): Řízení výroby (17) Kategorie: Strojírenství a strojírenská výroba 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní