Předmět: Tepelná technika

» Seznam fakult » FSI » USE
Název předmětu Tepelná technika
Kód předmětu USE/KY002
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Skočilasová Blanka, Ing. Ph.D.
  • Soukup Josef, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
1. Základní pojmy, termofyzikální vlastnosti látek, základní zákony hydro- a termomechaniky, přeměny energie 2. Zákony sdílení tepla, základy teorie hoření a spalování, paliva, bilance entalpie a entropie 3. Kotle/parní generátory, palivo, jeho vlastnosti a příprava, typy topenišť, spalování ve vznosu, popel a struska, otopné plochy, snižování emisí při spalování, úprava vody, spalovací vzduch 4. Základy jaderné energetiky, princip a funkce jaderného reaktoru, jaderné reakce, palivové články, konstrukční materiály reaktorů, moderátory, chladiva, druhy jaderných reaktorů, bezpečnost jaderných elektráren a nakládání s palivem 5. Parní oběhy, parní turbíny, princip (lopatkování) a druhy parních turbín, kondenzace, regenerace tepla, přihřívání páry - karnotizace 6. Spalovací turbíny a jejich tepelné oběhy, hlavní části spalovací turbíny, stacionární a mobilní turbíny, využití odpadního tepla turbín, druhy spalovacích turbín a jejich použití, ekologické aspekty spalovacích turbín 7. Kombinované systémy výroby a využití tepla, teplárenství, paroplynnová zařízení, netradiční zdroje energie 8. Spalovací motory, tepelné oběhy, druhy, konstrukce motorů a využití, paliva a palivové systémy, výfukové systémy, využití odpadního tepla motorů, ekologické aspekty spal. motorů 9. Ostatní tepelné stroje. Kompresory, rozdělení, použití. Pístové kompresy, rozdělení, oběh kompresoru, práce, dělená komprese. Hlavní konstrukční části, materiály. Kompresory rotační - turbokompresory, rozdělení, použití, konstrukční charakteristika. 10. Chladicí technika a zařízení, tepelné oběhy kompresorových a chladicích zařízení, přímé a nepřímé chlazení, tepelná čerpadla, chladiva 11. Ekologické aspekty výroby energie. Netradiční a nové zdroje energie

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s hlavními typy tepelných strojů a zařízení, pomocí nichž dochází k přeměnám různých forem energie a jejímu transportu, s termofyzikálními ději, ke kterým při tom dochází a zákonitostmi, kterými se tyto děje řídí. Seznamuje s konstrukcí, provozem a využitím těchto zařízení. Důraz je kladen na orientaci studenta v těchto složitých technologických zařízeních s ohledem na jejich ekonomické a ekologické využití.

Předpoklady
- studenti jsou obeznámeni s funkcí a konstrukcí tepelných strojů - studenti jsou schopni stanovit základní parametry tepelných strojů pro provoz, orientují se v postupu výpočtu - dovedou samostatně dle požadavků navrhnout a vybrat typ příslušného tepelného stroje (kompresor, spalovací motor)

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Baláž, M. Kotle a výměníky tepla, Akademické nakaldatelství CERM, Brno, 2013.
  • Dlouhý, T. Výpočty kotlů a spalinových výměníků, ČVUT Praha, 2007.
  • Chlumský, V., Liška, A. Kompresory. SNTL/ALFA, Praha,. 1977.
  • Kadrnožka, J. Tepelné turbíny a turbokompresory. Akademické nakladatelství CERM, Brno, 2004.
  • Rybín, M. Spalování paliv a hořlavých odpadů v ohništích průmyslových kotlů, SNTL, Praha. 1985.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr