Obsah předmětu: 1. Úvod. Technická dokumentace ve výrobním procesu, její členění, tvorba a rozdělení, použití počítačové techniky. 2. Technická normalizace, její účel a předmět, normy mezinárodní a národní, druhy a členění technických norem ČSN, vyvolená čísla a normální rozměry. 3. Lícování: soustava tolerancí a uložení ISO. Vztah přesnosti obrábění a tolerancí, mezní úchylky, vybraná uložení, úchylky netolerovaných rozměrů. Tolerance pro závity a úhly. 4. Geometrické tolerance : úchylky tvaru a směru, úchylky polohy a házení, předepisování jakosti povrchu. Analýza jednoduchého strojního systému. 5. Namáhání strojních součástí, druhy namáhání, dovolené napětí, bezpečnost. Základní druhy spojování strojních součástí, spoje nerozebíratelné a rozebíratelné. 6. Nerozebíratelné spoje. Druhy svarů, pevnostní výpočet svarů, statické a dynamické zatížení. 7. Svary namáhané krutem. Pájení, druhy, výpočet. Lepení součástí, lepidla. 8. Spoje protknutím. Šrouby a matice, druhy závitů. Silové poměry na šroubu, pevnostní výpočet šroubů. Utahovací moment a svěrná síla. 9. Šrouby a matice. Pohybové šrouby, výpočet a účinnost. Lícování závitů. Jištění šroubových spojů. 10. Dimenzování šroubových spojů při dynamickém namáhání, smyčkový diagram. 11. Výpočet vhodného předpětí dynamicky namáhaných šroubových spojů. 12. Kolíky a čepy, dimenzování kolíkové pojistové spojky. Užití kolíků k centrování rovinných ploch.
|
Seznámí studující s principy konstrukčního rozhodování a vytváření výrobní dokumentace, jež zahrnuje technickou normalizaci, lícovací soustavu s tolerancemi rozměrů i tvarů a označování drsnosti vyráběných povrchů. V předmětu bude probráno provedení a dimenzování spojů nerozebíratelných (svařovaných, pájených, lepených a nýtovaných) a spojů protknutím (závity, šrouby, matice, kolíky a čepy). Cílem je seznámení se základními konstrukčními postupy a aplikací na spojování součástí namáhaných staticky i dynamicky.
Student je schopen se orientovat v problematice namáhání strojních součástí a jejich užití. Samostatně dokáže - navrhnout a provést základní výpočet součásti a dalších strojních vybavení, - rozhodovat o typu a rozsahu použití, - vhodnosti a technologické návaznosti jejich návrhu a použití.
|
-
Drastík, F. Technické kreslení podle mezinárodních norem I. 1994.
-
Grečenko, A. Strojní součásti II, ÚTŘV UJEP. 2000.
-
Kolektiv. Slovník spisovné češtiny. 1995.
-
Kříž, R., Vávra, P. Strojírenská příručka. 1995.
-
Pospíchal, J. Základy konstruování. Technické výkresy. zobrazování a kótování.. 1998.
|