1. Základní pojmy, historie průmyslových robotů, základní typy průmyslových robotů. 2. Anatomie robota, pohyblivé členy, kinematika robotů, základní kinematický řetězec. 3. Dynamika robotů, setrvačné síly, tuhost robotů. 4. Základní stavební prvky průmyslových robotů. 5. Polohovací a orientační ústrojí. Senzory v robotice. 6. Převodové ústrojí a pohony robotů. 7. Efektory (technologické, manipulační, kombinované), automatická výměna. 8. Odměřovací systémy průmyslového robota. 9. Řídicí systémy robotů. Programování robotů. 10. Využití průmyslových robotů. Roboty pro manipulaci s materiálem. Roboty s technologickými hlavicemi. 11. Roboty pro montáž a kontrolu. Ekonomické aspekty nasazení a provozu průmyslových robotů.
|
Předmět seznamuje se základními pojmy v oblasti robotiky, s využitím robotů, s jejich řízením a možnostmi jejich konstrukce a uspořádání.
Student je schopen se orientovat v problematice stavby robotů a manipulátorů a jejich užití v průmyslové výrobě. Samostatně dokáže navrhnout a provést základní přípravu užití robota pro konkrétní aplikace ve výrobě, rozhodnout o typu a rozsahu použití, vhodnosti a technologické návaznosti operací se začleněním robota, provést základní ekonomické posouzení užití robotické práce.
|
-
B. Chvála, J. Nedbal, G. Dunay. Automatizace, SNTL, 1990. 1990.
-
Čelpanov, I.B, Kolpašnikov, S.N. Schvaty promyšlennych robotov. Mašinostrojenie, Moskva, 1989.
-
Kolíbal, Z. Průmyslové roboty I - Konstrukce průmylsových robotů a manipulátgorů. VUT Brno, 1993.
-
Matička, R., Talácko, J. Mechanismy manipulátorů a průmyslových robotů. ČVUT Praha, 1991.
-
Mostyn, V., Skařupa, J. Teorie průymslových robotů. Košice, 2001.
-
P. Mikkel, I.Groover. Automation, Production Systeme and Computer-Integrated Manufacturing. 2000. ISBN ISBN 0-13-088978-.
|