Předmět: PVK Prostorová analýza voleb

» Seznam fakult » FF » KPOL
Název předmětu PVK Prostorová analýza voleb
Kód předmětu KPOL/N201
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Maškarinec Pavel, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do studia, seznámení s literaturou a požadavky na absolvování kurzu. 2. Sběr dat, specifika prostorových dat, limity využití prostorových dat v analýze voličského chování. 3. Metody a techniky výzkumu prostorové analýzy voleb I: tvorba map (GIS). 4. Metody a techniky výzkumu prostorové analýzy voleb II: analýza dat (prostorová autokorelace, prostorová regrese, GWR atd.). 5. Regionalizace volební účasti v České republice. 6. Regionalizace volební podpory ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR. 7. Regionalizace volební podpory v krajských volbách v České republice. 8. Regionalizace volební podpory ve volbách do Evropského parlamentu. 9. Regionalizace volební podpory v prezidentských volbách v České republice. 10. Regionalizace volební podpory ve volbách do Senátu ČR. 11. Nacionalizace stranických systémů - celostátní úroveň. 12. Analýza volební soutěže pomocí grafických metod (Nagayamovy segmentované diagramy, simplexní reprezentace atd.). 13. Závěrečný seminář a zápočet.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou výzkumu prostorové složky voličské podpory politických stran ve víceúrovňové perspektivě, tj. nejen na národní, ale rovněž na regionální či lokální úrovni vládnutí a současně i ve vzájemném vztahu mezi těmito úrovněmi. V rámci kurzu se studenti seznámí a získají schopnost pracovat rovněž s pokročilejšími kvantitativními technikami prostorové analýzy dat (prostorová autokorelace, prostorová regrese, Nagayamovy segmentovaní diagramy, simplexní reprezentace apod.), které jim umožní porozumět a interpretovat proč a jak funguje volební soutěž na celostátní úrovni, ale porozumí rovněž prostorovým aspektům volební soutěže nebo nacionalizaci volební soutěže v různých volebních arénách (národní, regionální, lokální).
Student umí používat odbornou terminologii. Student umí používat pokročilé kvantitativní techniky prostorové analýzy dat. Student rozumí a dokáže interpretovat fungování volební soutěž na celostátní úrovni, ale rovněž prostorové aspekty volební soutěže v různých volebních arénách (národní, regionální, lokální).
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno, aktivní zapojení do diskusí během seminářů, referát prezentující výsledky vlastního výzkumu, zápočtová seminární práce vycházející z tématu referátu.
Doporučená literatura
  • ANSELIN, L. Exploring Spatial Data with GeoDaTM: A Workbook. Urbana-Champaign, 2005.
  • FOTHERINGHAM, A. S. ? ROGERSON, P. A. The SAGE Handbook of Spatial Analysis. London, 2009.
  • KOSTELECKÝ, T. ? MIKEŠOVÁ, R. ? POLÁKOVÁ, M. ? ČERMÁK, D. ? BERNARD, J. ? ŠIMON, M. Geografie výsledků parlamentních voleb: Vzorce volebního chování v Česku 1992?2013. Praha, 2015.
  • WARF, B. ? LEIB, J. 2011, eds. Revitalizing electoral geography. Ashgate, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr