Předmět: Analýza české politiky

» Seznam fakult » FF » KPOL
Název předmětu Analýza české politiky
Kód předmětu KPOL/N111
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Lukáš, doc. Dr. phil. M.A.
  • Charvát Jakub, Mgr. Ph.D.
  • Bláha Petr, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do studia, seznámení s literaturou a požadavky na absolvování kurzu. 2. Metodologický rámec studia aktuálních problémů české politiky. 3. Český politický systém z hlediska dikce Ústavy ČR: parlamentní nebo poloprezidentský režim? 4. Zavedení přímé volby prezidenta a jeho dopady na český politický systém. 5. Spravedlnost sněmovního volebního systému a možnosti jeho reformy. 6. Dekomunizace jako politický a společenský problém. 7. Zrazení snu? Konsolidace demokracie v Česku a vývoj po roce 2010. 8. Krize politického stranictví a nástup nových stran v Česku: nástup populismu v české politice. 9. Technokratické vládnutí, celebritizace v politice. 10. Smysl Senátu a způsob jeho ustavování. 11. Česká politická kultura v historické perspektivě a v současnosti: od poddanských orientací první republiky po (ne)budování občanské společnosti po roce 1989: role občanské společnosti a občanského aktivismu. 12. Transparentnost v politice. 13. Analýza průběhu a výsledků aktuálních voleb. 14. Další možnosti reformy ústavně-politického systému (zavedení korespondenčního hlasování, přínosy a rizika případného zavedení referenda, konstruktivního vyslovení nedůvěry, klouzavého mandátu apod.).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Kurz se zaměřuje na akademickou diskusi nad aktuálními tématy současné české politiky v obecném kontextu existujícího ústavního rámce a tradic českého politického systému, jakožto i se zohledněním současné mocenské rovnováhy a zájmů. Věnuje se jak nejaktuálnějším otázkám české politiky, tak i dlouhodobějším otázkám s dopadem do současnosti a obecnějším tématům. Výstupy z těchto diskusí budou konfrontovány nejen s dosavadní českou politickou zkušeností, ale i s pozitivními i negativními příklady ze zahraničí. Kurz bude zahájen vyložením metodologického rámce analýzy české politiky, následně bude na základě konkrétních příkladů vyložen legislativní proces v České republice a v hlavní části kurzu budou rozebírány aktuální problémy české politiky.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje jednotlivé teoretické přístupy užívané v současné politické teorii a praxi. Student se orientuje v klíčových tématech politické teorie a praxe.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno: aktivní účast na seminářích (alespoň 75%), odevzdání seminární práce.
Doporučená literatura
  • Kubát, M. Současná česká politika: Co s neefektivním režimem?. Brno, 2013. ISBN 9788087474860.
  • Maškarinec, P., Novotný, L. Strany a vládnutí v digitální éře. Praha, 2020. ISBN 978-80-200-30.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr