Předmět: Politické stranictví a zájmové skupiny

» Seznam fakult » FF » KPOL
Název předmětu Politické stranictví a zájmové skupiny
Kód předmětu KPOL/N102
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Lukáš, doc. Dr. phil. M.A.
Obsah předmětu
1. Úvod do studia politických stran a stranických systémů, definice a vymezení politické strany. 2. Politické strany a koncept cleavages, programatika politických stran a stranické rodiny - vývojové trendy. 3. Vybrané vývojové trendy politických stran (catch-all strany, strany kartelu, niche parties, podnikatelské strany atd.). 4. Proces modernizace politických stran (profesionalizace, externalizace) ve srovnávací perspektivě. 5. Problém financování politický stran. 6. Stranické systémy - vybrané trendy. 7. Stranické systémy vybraných zemí. 8. Stranický a volební marketing. 9. Struktura stranické organizace (stranické komunikační kanály, bottom-up a top-down, efektivita, demokratičnost apod.). 10. České stranictví - proměny organizace, členství, stranická elita a lídrovství. 11. České politické strany a jejich stranické soustavy (stranické milieu, přidružené organizace atd.). 12. Úloha zájmových skupin v moderních demokraciích. 13. Zájmové skupiny a jejich působnost v ČR.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je prohloubit u studentů znalosti v oblasti výzkumu politických stran a zájmových skupin. Kurz přinese jednak teoretické vymezení výzkumu politických stran, stranických systémů (typologizace, klíčoví autoři a přístupy) a zájmových skupin, ovšem bude především zaměřen na praktické působení českých a vybraných evropských stran a zájmových skupin se zaměřením např. na procesy modernizace a profesionalizace těchto stran, problém s jejich financováním nebo např. na tzv. nový populismus. Pozornost bude věnována též tzv. novým politickým stranám, jejich základům, stranickému milieu a schopnosti se dlouhodobě usadit v daném stranickém systému, zvláště pak v České republice. Kurz zapojí studenty do konkrétního pozorování politických stran a stranického milieu, např. v podobě rozboru vnitrostranického stavu (interní komunikační kanály, bottom-up nebo top-down směry), pozorováním stranických aktivit, jako jsou sjezdy, mediální výstupy, volební marketing atd. nebo analýzou stran na lokální úrovni. Pozornost bude též věnována ideologickému a programatickému vývoji těchto stran a analýze stranické organizace.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje jednotlivé teoretické přístupy užívané v současném studiu politických stran. Student se orientuje v klíčových tématech studia politických stran.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno: 1) zápočet: aktivní účast na seminářích (alespoň 75%), odevzdání seminární práce; 2) zkouška: písemná zkouška formou testu prověřuje schopnost studujícího analyzovat a interpretovat vybrané otázky studia politických stran na základě četby a studia odborné literatury; 3) aktivní účast při řešení zadaných úkolů.
Doporučená literatura
  • DUVERGER, M. Politické strany. Praha, 2016. ISBN 978-80-246-25.
  • HYNČICA, P. - MAŠKARINEC, P. - NOVOTNÝ, L. Euroskepticismus ve střední Evropě. Praha, 2016. ISBN 978-80-200-26.
  • MAŠKARINEC, P. - NOVOTNÝ, L. Strany a vládnutí v digitální éře. Vybraná témata výzkumu politického stranictví. Praha, 202. ISBN 978-80-200-30.
  • NOVÁK, M. (ed.). Úvod do studia politiky. Praha, 2019. ISBN 978-80-7419-2.
  • SARTORI, G. Strany a stranické systémy. Schéma pro analýzu. Brno, 2005. ISBN 8073250624.
  • STRMISKA, M. - HLOUŠEK, V. - KOPEČEK, L. - CHYTÍLEK, R. Politické strany moderní Evropy. Analýza stranicko-politických systémů. Praha, 2005. ISBN 80-7367-038-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr