Předmět: Politické ideologie

» Seznam fakult » FF » KPOL
Název předmětu Politické ideologie
Kód předmětu KPOL/B417
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šárovec Daniel, PhDr.
Obsah předmětu
1. Úloha politických idejí. 2. Vymezení politické ideologie, její funkce. 3. Liberalismus - vznik, základní principy a problémy, klasický liberalismus. 4. Liberalismus - moderní liberalismus a perspektivy liberalismu. 5. Socialismus - vznik, sociální a ekonomické okolnosti. 6. Socialismus - typologie socialistických směrů, základní principy, problémy a perspektivy. 7. Konzervatismus - historické okolnosti a příčiny vzniku konzervatismu. 8. Konzervatismus - jednotlivé směry v rámci konzervatismu, jeho základní principy, problémy a perspektivy. 9. Feminismus. 10. Enviromentalismus. 11. Role ideologií v moderní společnosti. 12. Budoucnost bez ideologií?

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět je věnován problematice politických ideologií. Zaměřuje se na tři historicky nejdůležitější ideologie dnešní doby, které formují charakter politiky (liberalismus, konzervatismus, socialismus). Mimo to ale klade důraz i na představení novějších ideologických směrů (feminismus, enviromentalismus) a otázku poklesu významů ideologií v současném světě. Důraz je kladen nejen na základní ideové principy jednotlivých ideologií, ale také na vzájemné vztahy a konflikty a dále na historické, sociální a kulturní okolnosti jejich vzniku.
Student umí používat odbornou terminologii. Student si osvojí znalost politických ideologií, což mu umožní pochopit aktuální politické procesy a možnosti řešení dnešních politických konfliktů. Student bude schopen v této oblasti zaujímat vlastní kvalifikovaná stanoviska a ta také odborným jazykem formulovat. Student dokáže kriticky reflektovat politické postoje, se kterými bude konfrontován jak na akademické půdě, tak v občanském životě.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno odevzdání seminární práce v rozsahu 8 až 10 normostran a úspěšné absolvování ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • Heywood Andrew. Politické ideologie. Plzeň, 2008. ISBN 978-80-7380-137-3.
  • Šaradín, P. Historické proměny pojmu ideologie. Brno, 2001.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr