Předmět: PVK Analýza krajně pravicových textů

» Seznam fakult » FF » KPOL
Název předmětu PVK Analýza krajně pravicových textů
Kód předmětu KPOL/B301
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Charvát Jan, Mgr. Ph.D., M.A.
Obsah předmětu
1. Období před rokem 1989 a první rasistické a nacionalistické texty 2. Tvorba skupiny Orlík 3. Přechod od rasismu k neonacismu (do roku 1993) 4. Nové kapely (Buldok, Vlajka, Excalibur) 5. Letáky, tiskoviny a prohlášení neoficiálních organizací krajní pravice 6. Texty oficiálních organizací (SPR-RSČ) 7. Analýza 17. listopadu od M. Dolejšího (antisemitismus atd.) 8. Druhá vlna nových kapel (Conflict 88, Impérium) 9. Webová a internetová prezentace oficiálních a polooficiálních organizací (VF, Národní myšlenka, Altermedia atd. 10. Národní aliance, Národně sociální blok 11. Webové prezentace - nová vlna - svobodný nacionalismus, autonomní nacionalismus 12. Krajně pravicový populismus (Národní strana atd.) 13. Dělnická strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Kurs se zaměřuje jednak na texty hudebních skupin, jednak na texty prohlášení a obecně veřejné projevy politických organizací krajní pravice. V rámci kurzu je věnována pozornost vývoji názorů, ke kterému v české krajní pravici dochází od počátku 90. let, zejména na posun od nacionalismu rasismu a dále k neonacismu nebo neofašismu. Jedním z cílů kurzu je identifikace "proměnných", které lze během tohoto postupu identifikovat a které tak mohou sloužit jako ukazatel změn, ke kterým obecně dochází ve skupinách tendujících ke krajní pravici. Vedle toho slouží kurz i k jasnému rozlišení jednotlivých proudů uvnitř krajní pravice (reakční populismus, neofašismus, neonacismus) a určení jejich vzájemných odlišností a důsledků z toho plynoucích. Zvláštní zájem je věnován fenoménu "skrytého poselství", které se v textech krajní pravice objevuje často. Jde o identifikaci témat (ale i obecně postupů), které se skrytým nebo nepřímým způsobem využívat či navazovat na programatiku otevřeného (a zákonem postižitelného) politického extremismu.
Student umí používat odbornou terminologii. Student se naučí se identifikovat klíčové postuláty spojené s neofašismem a neonacismem. Student získá základní přehled o způsobech, jak dešifrovat "skrytá poselství" v textech krajní pravice.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta

K úspěšnému ukončení kursu je třeba vypracovat seminární práci na zvolené téma. Student si vybere konkrétní text, který následně analyzuje.
Doporučená literatura
  • Nemá..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr