Předmět: Lokální a regionální politika

» Seznam fakult » FF » KPOL
Název předmětu Lokální a regionální politika
Kód předmětu KPOL/B122
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šárovec Daniel, PhDr.
Obsah předmětu
1. Obsah kurzu, podmínky zakončení. 2. Lokální politika a typologie municipálních systémů. 3. Struktura obcí, slučování obcí, financování obcí, meziobecní spolupráce, inovace a reformy na lokální úrovni. 4. Teorie druhořadých voleb. 5. Volební a stranické systémy na lokální úrovni. 6. Přímá demokracie v lokálním politickém prostoru. 7. Exekutivní modely a koalice na lokální úrovni. 8. Regionální politika a typologie regionálních systémů, financování regionů, regiony na nadnárodní úrovni. 9. Volební a stranické systémy na regionální úrovni. 10. Přímá demokracie v regionálním politickém prostoru. 11. Exekutivní modely a koalice na regionální úrovni. 12. Nacionalizace lokálních a regionálních stranických systémů. 13. Vztah mezi lokální a regionální politikou.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět je věnován analýze lokální a regionální politiky. Koncentruje se na několik hlavních témat. První představuje obecný pohled na pravomoci a podobu lokální a regionální samosprávy. Další okruhy se pak týkají úžeji zaměřené problematiky: volební a stranické soutěže, přímé demokracie, exekutivních koalic apod. Konečně pozornost je věnována i vztahu mezi lokální a regionální politikou a problematice nacionalizace lokálních a regionálních stranických systémů.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje jednotlivé typologie municipálních a regionálních systémů vlády. Student získá znalost o kompetencích, funkcích a financování lokální a regionální samosprávy. Student dokáže charakterizovat specifika různých aspektů vládnutí (volební a stranická soutěž, přímá demokracie, exekutivní koalice apod.) na substátní úrovni vládnutí. Student umí analyzovat rozdíly mezi lokální a regionální politikou.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno odevzdání seminární práce v rozsahu 8 až 10 normostran a úspěšné absolvování zkouškového testu.
Doporučená literatura
  • Balík, Stanislav. Komunální politika. Obce, aktéři a cíle místní politiky. Praha, 2009.
  • Ryšavý, D. ? Čermák, D. Na / O kraji. Kraje a jejich představitelé 2000?2013. Praha, 2015.
  • Ryšavý, D. ? Šaradín, P. Zastupitelé českých měst a obcí v evropské perspektivě. Praha, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr