Předmět: Srovnávací politologie

» Seznam fakult » FF » KPOL
Název předmětu Srovnávací politologie
Kód předmětu KPOL/B105
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Maškarinec Pavel, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Komparativní politická věda, komparativní metoda, hlavní témata komparativních analýz. 2. Vládní systémy I.: parlamentní režimy. 3. Vládní systémy II.: prezidentské režimy. 4. Vládní systémy III.: poloprezidentské režimy. 5. Vládní systémy IV.: Konsociační, konsenzuální a většinová demokracie. 6. Ústavní soudnictví a kontrola ústavnosti. 7. Komparace legislativních orgánů. 8. Komparace exekutivních orgánů. 9. Horizontální a vertikální dělba moci v demokratických systémech. 10. Instituce přímé demokracie. 11. Systémy zprostředkování zájmů (pluralismus, korporativismus, neokorporativismus). 12. Ústavní inženýrství.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět je věnován srovnávací (komparativní) politické vědě. Koncentruje se na několik hlavních témat. První představuje obecný pohled na komparativní výzkum a techniky výzkumu v komparativní politologii. Druhý se zaměřuje na komparaci hlavních typů vládních systémů (politických režimů). Třetí se věnuje komparaci politických institucí na různých úrovních vládnutí (exekutiva, legislativa, soudnictví, přímá demokracie, systém zprostředkování zájmů). Čtvrtý je koncentrován na problematiku ústavního inženýrství.
Student umí používat odbornou terminologii. Student rozlišuje jednotlivé přístupy užívané v komparativní politologii. Student dokáže charakterizovat specifika jednotlivých typů vládních systémů. Student umí srovnávat odlišné instituce v rámci systému víceúrovňového vládnutí (exekutiva, legislativa, soudnictví, přímá demokracie, systém zprostředkování zájmů). Student je schopen porozumět problematice ústavního inženýrství.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno odevzdání seminární práce v rozsahu 8 až 10 normostran a úspěšné absolvování zkouškového testu.
Doporučená literatura
  • Cabada, L., Charvát, J., Stulík, O. Současná komparativní politologie: klíčové koncepty. 2015. ISBN 978-80-7380-577-7.
  • HLOUŠEK, V., KOPEČEK, L. a ŠEDO, J. Politické systémy. Brno: Barrister & Principal, 2018. ISBN 978-80-7485-150-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr