Předmět: Mezinárodní vztahy

» Seznam fakult » FF » KPOL
Název předmětu Mezinárodní vztahy
Kód předmětu KPOL/B102
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Lukáš, doc. Dr. phil. M.A.
Obsah předmětu
1. Úvod do studia mezinárodních vztahů. 2. Stát jako subjekt mezinárodních vztahů. 3. Formování mezinárodního systému. 4. Čtyři velké debaty v mezinárodních vztazích. 5. Mezinárodní organizace a režimy. 6. Bezpečnostní a strategická studia. 7. Konflikty jako předmět studia mezinárodních vztahů. 8. Mírová studia a řešení konfliktů. 9. Válka v teorii mezinárodních vztahů. 10. Regiony a politická geografie světa. 11. Vztah přeshraniční spolupráce a mezinárodních vztahů. 12. Historie a teorie evropské integrace. 13. Instituce a rozhodování v EU. 14. Česká republika v EU.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět je věnován problematice mezinárodních vztahů a evropské integrace. Koncentruje se na teorii a praxi mezinárodních vztahů, které se věnují oblastem jako historie mezinárodních vztahů, konceptu rovnováhy moci, geopolitice, idealismu v první polovině 20. století, náhledu na marxistické pojetí mezinárodní vztahů, nástupu behavioralismu, neorealismu a neoliberalismu. Nedílnou součástí je představení teorie integrace světové, ale hlavně evropské. Důraz je kladen na nově se rozvíjející podobory mezinárodních vztahů, jakými jsou zejména bezpečnostní (a strategická) studia, rozvojová studia či teorie a řešení konfliktů.
Student umí používat odbornou terminologii. Student je schopen rozpoznat teoretickou rovinu řešení konfliktů. Student získá přehled o stávajících teoretických paradigmatech v mezinárodních vztazích a evropské integraci. Student si osvojí znalosti o procesu evropské integrace a pozici Česka v EU.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Esej, Analýza výkonů studenta

Pro úspěšné ukončení předmětu je vyžadováno odevzdání seminární práce v rozsahu 8 až 10 normostran a úspěšné absolvování zkouškového testu.
Doporučená literatura
  • Drulák, P. Teorie nezinárodních vztahů. Praha. 2003.
  • Eichler, Jan. Mezinárodní bezpečnost v době globalizace. Praha, 2009. ISBN 978-80-7367-540-0.
  • Romancov, M., Novotný, L. Mezinárodní organizace. Plzeň, 2011. ISBN 978-80-7380-310-0.
  • Waisová, Š. Úvod do studia mezinárodních vztahů. Plzeň, 2009. ISBN 978-80-7380-177-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr