Předmět: PVK Lucemburské Čechy: král a panovnická doména

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu PVK Lucemburské Čechy: král a panovnická doména
Kód předmětu KHI/V037
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednáška se bude věnovat postižení královských správních struktur v období vlády lucemburské dynastie v Čechách. Důraz bude kladen na období do roku 1420, po němž právě panovnická správa prodělala výrazné obměněny stejně jako pilíře panovnické moci. Tyto struktury panovnické moci budou sledovány s důrazem na Čechy ostatní korunní země budou zohledněny jen okrajově. Pozornost bude věnována všem stupňům panovnické správy od dvora až k regionálním exponentům a výběrově i problematika správy některých regionů Českého království. 1) přehled bádání, nejnovější literatury, Čechy ve 14. století (úvod do problematiky) 2) edice, přehled pramenů 3) dvůr (včetně rezidencí), královská rada 4) itinerář panovníků 5) kancelář, listiny (vnitřní, vnější znaky, včetně jazyka), výpovědní hodnota, práce s nimi 6) Praha v lucemburské době 7) královská doména, její správa, královská komora 8) správa královských měst a klášterů, výběr berně, královského úroku 9) krajské zřízení 10) dvorský soud, manský systém 11) mincovní a horní regál 12) specifické regiony (Kladsko, Chebsko) 13) lucemburská doba dnes (Lucemburkové v dnešní společnosti)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Přednáška se bude věnovat postižení královských správních struktur v období vlády lucemburské dynastie v Čechách. Důraz bude kladen na období do roku 1420, po němž právě panovnická správa prodělala výrazné obměněny stejně jako pilíře panovnické moci. Tyto struktury panovnické moci budou sledovány s důrazem na Čechy ostatní korunní země, budou zohledněny jen okrajově. Pozornost bude věnována všem stupňům panovnické správy od dvora až k regionálním exponentům a výběrově i problematika správy některých regionů Českého království.
Student po absolvování předmětu ovládá základní znalosti týkající se vývoje českých zemí v lucemburské době s důrazem na správní aspekty. Student je schopen vyjmenovat a charakterizovat zdroje panovnických financí, je schopen určit jejich základní finanční toky. Zároveň je seznámen s významem dvora jako centra rozhodování. Orientuje se v problematice panovnických rezidencí, správy panovnických regálů. Je rovněž obeznámen se specifikou správy některých okrajových regionů.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Předpokládá se pravidelná účast studentů na přednášce. Úspěšné absolvování předmětu bude možné na základě krátkého pohovoru nad jednou či dvěma položkami prostudované literatury, která bude prezentována na hodinách.
Doporučená literatura
  • Benešovská, Klára (ed.). Královský sňatek. Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský ? 1310. Praha, 2010.
  • Castelin, Karel. Česká drobná mince doby předhusitské a husitské. Praha, 1953.
  • Fajt, JIří; Drake-Boehm, Barbara (edd.). Karel IV. císař z boží milosti: kultura a umění za vlády Lucemburků 1310-1437. Praha, 2006.
  • Fajt, Jiří; Hörsch, Markus. Císař Karel IV. 1316-2016: první česko-bavorská zemská výstava. Praha, 2017.
  • Fiala, Zdeněk. Předhusitské Čechy 1310-1423. Praha, 1968.
  • Hergemöller, Bernd Ulrich. Maiestas Carolina der Kodifikationsentwurf Karls IV. für das Königreich Böhmen von 1355. Münnchen, 1995.
  • Hlaváček, Ivan. Das Urkunden- und Kanzleiwesen des böhmischen und römischen Königs Wenzel (IV.) 1376 - 1419: ein Beitrag zur spätmittelalterlichen Diplomatik. Stuttgart, 1970.
  • Hlaváček, Ivan. Höfe - residenzen - Itinerare. Prag, 2011.
  • Hlaváček, Ivan. K organizaci státního správního systému Václava IV. Dvě studie o jeho itineráři a radě. Praha, 1991.
  • Kavka, František. Vláda Karla IV. za jeho císařství (1355-1378). Země České koruny, rodová, říšská a evropská politika, I-II. Praha, 1993.
  • Kejř, Jiří. Počátky dvorského soudu. Praha, 1954.
  • Krofta, Kamil. Začátky české berně. Praha, 1930.
  • Majer, David (ed.). Král, který létal: moravsko-slezské pomezí v kontextu středoevropského prostoru doby Jana Lucemburského. Ostrava, 2011.
  • Seibt, Ferdinand. Kaiser Karl IV. Staatsman und Mäzen. München, 1978.
  • Seibt, Ferdinand. Karel IV. Císař v Evropě (1316-1378). Praha, 1999.
  • Spěváček, Jiří. Karel IV. Život a dílo. Praha, 1978.
  • Spěváček, JIří. Král Jan Lucemburský a jeho doba (1296-1346). Praha, 1994.
  • Spěváček, Jiří. Václav IV. 1361-1419. K předpokladům husitské revoluce. Praha, 1986.
  • Šmahel, František et alii. Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy. Praha, 2012.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní historie (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -