Předmět: PVK Vybrané kapitoly z dějin barokního umění II

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu PVK Vybrané kapitoly z dějin barokního umění II
Kód předmětu KHI/V008
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sekyrka Tomáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Umělecké sběratelství a mecenášství: obecné tendence vývoje v českých zemích 2. Umělecké sbírky Pražského hradu a jejich osudy v epoše baroka 3. Umělecké sbírky a mecenát české aristokracie - obecné trendy 4. Umělecké sbírky a mecenát české aristokracie na příkladu rodu Černínů a Nosticů jako budovatelů nejvýznamnějších uměleckých sbírek své doby 5. Umělecké sbírky a mecenát české aristokracie - vývoj konkrétních sbírek na příkladu Valdštejnů (Duchcov, Mnichovo Hradiště), Kolovratů (pražský palác, Rychnov nad Kněžnou), Šporků (F. A. Špork a J. R. Špork), Vunšviců (Vunšvicovské museum), Gallasů 6. Umělecké sbírky a mecenát českého duchovenstva - obecné trendy a vývoj konkrétních sbírek na příkladu pražských a litoměřických biskupů, břevnovsko-broumovského opatství benediktinů 7. Umělecké sbírky a mecenát pražského patriciátu - obecné trendy a vývoj konkrétních sbírek 8. Zvláštnosti barokní ikonografie - malované galerie, výzdoba knihovních sálů a dalších klášterních prostor 9. Počátky zájmu o umělecká díla v tištěné produkci - Bohuslav Balbín, František Martin Pelcl, Jaroslav Schaller, Jan Jakub Quirin Jahn, Gottfried Johann Dlabacž

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Demonstrace
Výstupy z učení
Seznámit studenty s obecnými podmínkami vzniku uměleckých sbírek v epoše baroka (tj. zhruba v období 1620-1780) v Čechách v různých prostředích (panovnická sbírka na Pražském hradě, sbírky aristokratických rodin, církevních institucí i zámožných měšťanů). Popsány a nalyzovány budou konkrétní typické i zvláštní příklady budování a udržování těchto kolekcí ve středoevropských souvislostech. V rámci přednášek a seminářů budou analyzovány společenské, ekonomické i estetické předpoklady vzniku uměleckých sbírek i jejich proměny a eventuální zánik za použití výpovědi samotných výtvarných děl, tak i různých typů písemných a literárních pramenů. Studenti rovněž získají přehled o možnostech využití a interpretace písemných pramenů k poznání uměleckých sbírek a rovněž tak praktické dovednosti při práci s těmito dokumenty. Samostatná pozornost bude věnovaná také podobě galerijních instalací, péči o umělecká díla i jejich návštěvníkům. Stručně bude rovněž pojednáno o nejstarších svědectvích, podávajících informace o uměleckých sbírkách.
Absolvent kurzu bude schopen samostatně vyhledávat, analyzovat a interpretovat písemné dokumenty k dějinám uměleckých sbírek v epoše baroka a na základě takto získaných poznatků bude schopen poznat charakter umělecké sbírky a zařadit ji do kontextu vývoje uměleckého sběratelství. Díky tomu pak bude moci charakterizovat rovněž osobnost sběratele, jeho motivy a cesty, kterými sběratelé získávali umělecká díla do svého majetku.
Předpoklady
Absolvování kurzu předpokládá úspěšné zvládnutí základního kurzu dějin českého výtvarného umění, stejně jako kurzu českých dějin raného novověku.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška

V průběhu semestru se požaduje, aby student na základě literatury či archivních pramenů popsal a analyzoval jedno obecnější téma (např. písemné prameny rodových archivů k poznání uměleckých sbírek aristokracie ve druhé polovině 17. století; proměny barokních uměleckých sbírek šlechty v 1. polovině 18. století) a jedno téma konkrétní (např. rozbor inventáře nemovitého majetku konkrétního šlechtice nebo církevní instituce). Na základě přednesených výkladů a četby se požaduje, aby studenti dokázali diskutovat k tématům, připraveným jejich kolegy.
Doporučená literatura
  • Bobková, Lenka - Neudertová, Michaela (eds.). Cesty a cestování v životě společnost. Ústí nad Labem, 1995. ISBN 80-7044-136-4.
  • Heisslerová, Radka. Malířský cech Menšího Města pražského Malostranští umělci v 17. a 18. století. Praha, 2016. ISBN 978-80-7035-627-2.
  • Hladík, Tomáš. Sochařská dílna období baroka ve střední Evropě. Od návrhu k provedení. Praha, 2016. ISBN 978-80-7035-581-7.
  • Hojda, Zdeněk - Chodějovská Eva (edd.). Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje I. Kavalírská cesta českého šlechtice do německých zemí, Itálie, Francie, Španělska a Portugalska; Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje II. Cestovní deník Heřmana Jakuba Černína z let 1678?1682. Praha, 2014. ISBN 978-80-7422-281-8.
  • Hojda, Zdeněk - Vlnas, Vít. Cesty a cestovatelé v raném novověku. Litoměřice, 1994. ISBN 80-900827-5-0.
  • Preiss, Pavel. Italští umělci v Praze. Renesance, manýrismus, baroko. Praha, 1986.
  • Ryantová, Marie. Památníky, aneb Štambuchy, to jest alba amicorum. Kulturně historický fenomén raného novověku. České Budějovice, 2007. ISBN 978-80-7040-976-3.
  • Tibitanzlová, Radka - Beranová, Martina (edd.). "aby se umění malířskému vyučoval". Křestní, výuční a zachovací listy z fondu Pražská malířská bratrstva. Praha, 2009. ISBN 978-80-7035-399-8.
  • Vlnas, Vít. Jan Nepomucký. Česká legenda. Praha, 2013. ISBN 978-80-7432-278-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dokumentace památek (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Kulturní historie (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -