Předmět: SZZ Archivnictví

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu SZZ Archivnictví
Kód předmětu KHI/SZMH3
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Drška Václav, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
OKRUHY OTÁZEK Světové a české archivnictví v současnosti 1. Metody archivnictví a správy dokumentů 2. Předarchivní péče 3. Archivní zpracování 4. Archivní využívání 5. Přístup k dokumentům a archiváliím 6. Archiválie ve specifickém režimu 7. Elektronické archivnictví 8. Archivní inflace 9. Současné proměny charakteru archiválií 10. Archivnictví a historická věda, interdisciplinarita Vybrané kapitoly z dějin správy 1. Země Koruny české jako správní celek 2. Český stát v habsburské monarchii (1526-1848) 3. Výkon vlády ve středověku 4. Dvůr v raném novověku 5. Regionální státní/stavovská správa 6. Úřední kariéra, sociální mobilita a reprezentace 7. České země a papežství 8. Zrod moderních úřadů 9. Úředník v osvíceném 18. století 10. Církevní řády a jejich správa 11. Obecné problémy správních změn v 19. až 21. století 12. Politická správa 1848-1945 13. Soudní správa 1848-1945 14. Samospráva 1848-1845 15. Proměny státní správy 1945-1960 16. Státní správa 1960-1990 17. Od federativních republik přes osamostatnění k dnešku 18. Obce s rozšířenou působností a obce s pověřeným obecním úřadem 19. Vývoj soudnictví od roku 1945 do současnosti 20. Vývoj správy regionu severozápadních Čech v letech 1945-současnost

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem atestace je prověřit znalosti studenta ve sféře sočuasných trendů archivnictví v českém a světovém kontextu, stejně jako schopnost uchopit problematiku dějin správynejen ve faktografické rovině, ale zároveň i v organických a funkčních souvislostech.
Absolvent specializace Archivnictví je odborný archivář, který je schopen adekvátně hodnotit, pořádat a zpřístupňovat archivní materiál. Má veškeré předpoklady pro plnění nutných úkolů v rámci archivů státních, specializovaných, územně-správních celků, ale i soukromých.
Předpoklady
Základním předpokladem je absolvování všechn studijním plánem předepsaných předmětů. Dále potom zvládnutí všech administrativních úkonů spojených s přihlášením se ke státní závěrečné zkoušce.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Státní závěrečná zkouška specializace archivnictví se sestává ze dvou hlavních oblastí: I. Světové a české archivnictví v současnosti, 2. Vybrané kapitoly z dějin správy. Zkouška ze světového a českého archivnictví v současnosti ověřuje u studentů nejen znalosti z oblasti základních fází současné archivní práce, ale především se orientuje na mezinárodní kontext a aktuální problémy, které jsou řešeny jak na úrovni českého, tak evropského, potažmo světového archivnictví. Důležité je tedy pochopení v současné době měnícího se paradigmatu disciplíny, který souvisí s novými otázkami, které si obor klade a snaží se je různě, v závislosti na konkrétním prostředí, zodpovídat. Zkouška z vybraných kapitol z dějin správy sleduje ověření znalostí z tohoto rozsáhlého souboru vědomostí dějin administrativy, klíčového pro samotnou archivní práci. Nepůjde tu výlučně o prokázání základní faktografie, která je tu jakýsimi nutným základem, ale především prezentace širších kontextuálních vazeb, které propojují dějiny správy s politickým, sociálním, ba i hospodářským vývojem, uvědomění si fází administrativního vývoje v dějinách a také posunů ve vnímání a vykonávání samotné administrativní práce od středověku po současnost. Otázky odpovídají níže uvedeným okruhům, jsou však koncipovány problémově.
Doporučená literatura
  • Zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů v platném znění.
  • Jiřina Šťouračová. Archivnictví. Brno, 2013.
  • Ludmila Sulitková. Archivnictví a spisová služba. Ústí nad Labem, 2017.
  • RAMEŠ, Václav. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů.. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr