Předmět: PVK Historická geografie

» Seznam fakult » FF » KHI
Název předmětu PVK Historická geografie
Kód předmětu KHI/PV333
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zábranský Vilém, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vývoj disciplíny historická geografie, environmentlní dějiny. 2. Metody historické geografie. 3. Písemné prameny historické geografie. 4. Kartografické prameny v historické geografii. 5. Obrazové prameny v historické geografii. 6. Historická geografie a historická kartografie. 7. Historické regiony a hranice. 8. Územní vývoj českého státu. 9. Vývoj kulturní krajiny českých zemí. 10. Vybrané kapitoly z historické geografie Evropy a světa. 11. Praktické ukázky historickogeografického výzkumu I. - přírodní hazardy. 12. Praktické ukázky historickogeografického výzkumu II. - historická topografie. 13. Aplikace historické geografie I. - semestrální projekt. 14. Aplikace historické geografie II. - semestrální projekt.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět si klade za cíl zprostředkovat studentům informace prostorového vymezení a fyzicko-geografické podmíněnosti některých historických procesů a jevů. Důraz je klad nejen na typologii pramenů, ale zároveň i na metody práce historické geografie a jejího přesahu do dalších historických a pomocně-historických věd (historická demografie, archeologie, dějiny osídlení,dějiny práva, hospodářské dějiny, kartografie). Cílem předmětu je poskytnout studentům geografické souvislosti v rámci doposud nabytých znalostí v jiných kurzech. Kurz bude zaměřen zejména na historickou geografii českých zemí od středověku po 20. století. Výběrově pak bude zahrnuta problematika širší střední Evropy a světa. Z hlediska koncepce výuky pak budou přednášky zaměřeny na teoretickou bázi a následné semináře na konkrétní využití pramenů a možnosti jejich interpretace.
Student porozumí základním metodologickým postupům historické geografie. Dovede uvést vztah historické geografie a dalších věd, jejichž výstupy a metody historická geografie užívá. Student umí kategorizovat základní prameny historické geografie. Dokáže interpretovat kartografické prameny z různých období. Za užití pramenné základny student umí vyhodnotit historiografický vývoj na úrovni regionu. Student dovede charakterizovat vývoji kulturní krajiny českých zemí od středověku po 20. století. Orientuje se v historické topografii.
Předpoklady
Předpokladem pro absolvování kurzu je základní orientace v českých dějinách.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test, Rozbor portfolia studenta

Je požadována aktivní účast na prezenční části výuky, dále pak vytvoření a prezentace seminární práce vztahující se k historiografickému vývoji vybraného sídla. Vedle toho musí absolvovat závěrečný test.
Doporučená literatura
  • Emanuel Rádl. Válka Čechů s Němci. Praha, 1993.
  • Gerard Delanty - Engin F. Isin (eds.). Handbook of historical sociology. London, 2003.
  • Charles Tilly. Politika kolektivního násilí. Praha, 2006.
  • Jiří Šubrt (ed.). Kapitoly z historické sociologie. Teorie dlouhodobých historických procesů. Plzeň, 2007.
  • Ladislav Holý. Malý český člověk a skvělý český národ. Národní identita a postkomunistická transformace společnosti. Praha, 2001.
  • Michel Foucault. Dohlížet a trestat. Kniha o zrodu vězení. Praha, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr